RegionWiadomość dnia

W Jaworznie ruszyła jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalni. Kosztowała prawie 20 mln zł

Jest ich osiem. Pracują na etacie. – Wykorzystują swoje naturalne właściwości w momencie, kiedy w wodzie pojawią się jakieś pestycydy lub jakieś substancje niebezpieczne dla zdrowia. One obrażają się i zamykają – wyjaśnia Józef Natonek, prezes MPWiK w Jaworznie. To m.in. małże stoją w Jaworznie na straży jakości wody.

Prezes jaworznickich wodociągów słynie z oryginalnych pomysłów. Przed rokiem całą Polskę obiegła wiadomość o unikatowej aplikacji na komputery i smartfony. Obrazkowa historyjka o wdzięcznej nazwie “Gdzie jest moja kupa?”, zdaniem władz miasta, spełniła swoje zadanie. W czterech dzielnicach Jaworzna mieszkańcy zrezygnowali z przydrożnych szamb i w trosce o środowisko podłączyli się do zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej. – Wykazali się bardzo dużym zainteresowaniem. Dotyczyło to mieszkańców dzielnicy Pieczyska. To jest dowód na to, że ten efekt mamy szansę zrealizować, 95% przyłączeń kanalizacyjnych w aglomeracji – informuje Tadeusz Kaczmarek, z-ca prezydenta Jaworzna.

Teraz jest też szansa na krystaliczną wodę w kranie. Sercem uruchomionej właśnie w Jaworznie stacji jej uzdatniania jest system filtrów piaskowych i węglowych. – Jest system ozonowania, są lampy UV zabijające bakterie. Stacja jest zabezpieczona pod każdym względem czujnikami, najnowszą aparaturą kontrolno-pomiarową – tłumaczy Klaudiusz Majek, przedstawiciel wykonawcy firmy ABT z Częstochowy.

Jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalni kosztowała prawie 20 milionów złotych. Ma służyć mieszkańcom i uczyć. Ze słuchawkami na uszach można poznać tajniki tego miejsca. M.in. to, że dzięki stacji miasto w 80% uniezależni się od dostawców zewnętrznych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kacper stał się bohaterem komiksu. Podnosi też świadomość mieszkańców na multimedialnej ścieżce edukacyjnej. – W większości tego typu inwestycji powinniśmy mówić o edukacji ekologicznej. Zawsze przy takim projekcie, to się dzieje, przy każdej inwestycji finansowanej ze środowiskowego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest edukacja ekologiczna. To jest obowiązek – podkreśla Krystian Szczepański, NFOŚiGW w Warszawie. Dzięki temu z tego ujęcia czerpać można nie tylko wodę, ale i wiedzę.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button