RegionWiadomość dnia

W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego [ZDJĘCIA]

17 sierpnia 1919 roku wybuchło I Powstanie Śląskie. Dzisiaj w Katowicach uczczono ten niepodległościowy zryw Ślązaków.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Ruszyła zbiórka rzeczy dla pogorzelców z Katowic [17.08.2018]

99 lat temu, w sierpniu 1919 roku, wybuchł pierwszy z trzech zrywów ludności Górnego Śląska, którego dowódcą był działacz społeczny z regionu Alfons Zgrzebniok. Aby uczcić rocznicę tego ważnego wydarzenia, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wraz z marszałkiem województwa Wojciechem Saługą, wiceprezydentem Katowic Mariuszem Skibą oraz radną wojewódzką Urszulą Koszutską złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Pomimo klęski I Powstania Śląskiego, noc z 16 na 17 sierpnia 1919 r. na stałe zapisała się na kartach historii oraz w pamięci mieszkańców regionu. Zryw ten stał się bowiem symbolem zjednoczenia i dążenia Ślązaków do powrotu do Polski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (fot.ŚUW w Katowicach)
W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (fot.ŚUW w Katowicach)

Wybuch powstania był konsekwencją pogarszającej się pozycji ludności polskiej na Górnym Śląsku. Niełatwa była też sytuacja gospodarcza w regionie – pracę przerwało bowiem 40 kopalń, a ich pracownicy nie otrzymywali pensji, co zaowocowało rozpoczęciem strajku generalnego. Bezpośrednią przyczyną zrywu były wydarzenia z 15 sierpnia, kiedy to niemieccy żołnierze otworzyli ogień do protestujących w kopalni „Mysłowice” górników, domagających się wypłacenia zaległych płac. W wyniku starć zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i trzynastoletni chłopiec.

W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (fot.ŚUW w Katowicach)
W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego (fot.ŚUW w Katowicach)

Pierwsze powstańcze strzały padły 17 sierpnia około godziny 1 w okolicy powiatu pszczyńskiego, a następnie walki objęły m.in. powiat rybnicki, katowicki, bytomski i lubliniecki. Pomimo początkowych sukcesów, w wyniku kontrofensywy niemieckiej powstańcy zmuszeni byli się jednak wycofać i 24 sierpnia dowódcy zrywu wydali rozkaz o zakończeniu I Powstania Śląskiego. Choć jego skutkiem było nasilenie się represji w stosunku do polskiej społeczności, to bohaterska walka powstańców odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej, co wymusiło na stronie niemieckiej ogłoszenie amnestii dla uczestników powstania, a sam zryw dał podwaliny pod dwa kolejne powstania, których celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

2019 Rokiem Powstań Śląskich

Przy okazji rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego warto wspomnieć, że uchwałą z 20 lipca br. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak czytamy w uchwale: „Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała (…) Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym.” Jednym z inicjatorów uchwały był poseł z województwa śląskiego Czesław Sobierajski.

Setki osób żegnały Bernarda Krawczyka. Wybitny aktor miał 87 lat
Otwierasz firmę? Siemianowice Śląskie mają dla Ciebie tanie lokale

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button