Kraj

W Krakowie trwa konferencja z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji

Wspólnota Demokracji to międzyrządowa koalicja państw, której celem jest promocja demokracji na świecie. Została założona w 2000 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji Polski i USA – Bronisława Geremka i Madeleine Albright.

Uczestnicy krakowskiego spotkania odnowili przez aklamację przyjętą 10 lat temu deklarację. Zobowiązali się do przestrzegania podstawowych praw obywateli, a także do jeszcze większych wysiłków, by Wspólnota Demokracji stała się światowym forum promującym demokrację.

Gospodarz spotkania, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podkreślał, że największe wrażenie zrobiło na nim wystąpienie uhonorowanego nagrodą imienia Bronisława Geremka kubańskiego księdza Jose Conrado Rodrigueza. “Kubański ksiądz, który w warunkach totalitaryzmu organizuje życie społeczne swojej parafii, jednocześnie pisze listy do dyktatora, aby na Kubie wprowadzić większy zakres demokracji. Gdy wspomniał o Jerzym Popiełuszce, zmartwiłem się, czy aby jemu coś nie grozi” – powiedział Sikorski.

W czasie spotkania wiele mówiono o krajach, w których nie ma demokracji, a media nie są wolne. Chodziło między innymi o Białoruś, Iran, Koreę Północną i Birmę. Minister Radosław Sikorski ma nadzieję, że przesłanie tej konferencji trafi także i tam. “Na konferencji było akredytowanych około 200 dziennikarzy, w tym większość zagranicznych. Mamy relacje w Głosie Ameryki, w serwisach Google, w agencjach Reuters i AFP. Wolne słowo przeważnie się na koniec przedziera” – powiedział Sikorski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Podczas konferencji amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton ogłosiła powstanie funduszu wspierającego organizacje pozarządowe. USA chcą przeznaczyć na ten cel 2 miliony dolarów.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button