W obronie niedzieli
“W momencie zebrania połowy podpisów wszystkich parlamentarzystów taka deklaracja staje się stanowiskiem Parlamentu Europejskiego” – zwrócił uwagę Szymański. Jak wyjaśnił, zbieranie podpisów pod deklaracją potrwa do pierwszych dni maja.
W gronie inicjatorów zbierania podpisów pod deklaracją, oprócz Szymańskiego, są także posłowie z Niemiec, Francji, Włoch i Słowacji z różnych grup politycznych, w tym posłowie z grupy chadeckiej, konserwatywnej, socjalistycznej i liberalnej: Anna Zaborska (EPP, Słowacja), Martin Kastler (EPP, Niemcy), Jean Louis Cottigny (PES, Francja), Patrizia Toia (ALDE, Włochy).
– “Inicjatorami są przedstawiciele tych grup, ale ta deklaracja jest ponadpartyjna” – podkreślił Szymański, dodając, że poparcie dla tej inicjatywy posłów zadeklarowali posłowie “z prawie wszystkich grup politycznych w parlamencie”.
Deklaracja “w sprawie ochrony niedzieli – dnia wolnego od pracy – jako podstawowego filara europejskiego modelu społecznego i części europejskiego dziedzictwa kulturowego” powołuje się na rolę wolnej niedzieli dla zdrowia pracowników oraz na potrzebę “godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. Parlament Europejski – czytamy w zaproponowanym tekście – “wzywa państwa członkowskie i instytucje UE do ochrony niedzieli jako dnia cotygodniowego odpoczynku w przyszłym krajowym i unijnym ustawodawstwie dotyczącym czasu pracy w celu wzmocnienia ochrony zdrowia pracowników oraz ułatwienia godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. “
– Mając na uwadze, że badania przeprowadzone przez Eurofound wykazują, iż prawdopodobieństwo choroby i nieobecności w przedsiębiorstwach, które pracują w soboty i niedziele, jest o 1,3 raza większe niż w przedsiębiorstwach, które nie wymagają od swoich pracowników pracy w weekend” – czytamy w piśmie.
Europosłowie zwracają także uwagę na to, że “zgodnie z prawem unijnym niedziela jest dniem cotygodniowego odpoczynku dzieci i młodzieży” oraz “że od momentu powstania europejskie instytucje, organy i agencje nie pracują w niedziele ani nie zamierzają tego robić w przyszłości pomimo religijnej, kulturowej i etnicznej różnorodności urzędników i decydentów UE”.
– “Jest cała lista zawodów, które muszą pracować w niedzielę (…) Nam chodzi jedynie o to, by przedstawiciele tych zawodów, które nie muszą być wykonywane w niedzielę mogły korzystać z przywileju, jakim jest odpoczynek niedzielny” – tłumaczył Szymański.
Poseł nie uściślił, o które zawody chodzi. “Nie jest sprawą parlamentu wskazywanie zawodów chronionych” – ocenił Szymański, dodając, że w zaproponowanej deklaracji “chodzi o odwzorowanie regulacji obowiązujących w wielu innych krajach europejskich np. w Niemczech czy Włoszech, ale nie obowiązujących na całym terenie unijnym”.
O ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy apelowali do Parlamentu Europejskiego w grudniu ubiegłego roku europejscy biskupi. Stanowisko w tej sprawie wydała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, której przedstawiciele lobbowali w tej sprawie w europarlamencie.
Ekspert prawny Komisji Episkopatów Wspólnot Europejskich Thomas Pickartz podkreślał, że niedziela jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach Europy: w Niemczech wolna niedziela jest zapisana w konstytucji, wolne mają też Austriacy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi czy Portugalczycy.