Region

W Południowym Koncernie Węglowym domagają się podwyżek [aktualizacja]

Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione do 6 kwietnia, będzie to oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego – poinformował Waldemar Sopata, szef Solidarności w PKW S.A.

W zeszłym roku w PKW płace były zamrożone, tymczasem koszty utrzymania drastycznie wzrosły. W trwających od kilku tygodni negocjacjach zarząd nie potrafił nam przedstawić żadnych konkretów. Padła jedynie propozycja wzrostu funduszu płac o 2,3% co nie oznacza jednak wcale wzrostu wynagrodzeń dla pracowników – mówi Waldemar Sopata,

Związkowcy domagają się także wyrównania premii bazowej i nadwyżki akordowej w Zakładzie Górniczym Janina do poziomu obowiązującego w ZG Sobieski. – Premie w PKW są określone w widełkach. Pracownicy Janiny dostają niższe kwoty, ze względu na to, że kiedy powstawał PKW i ustalano te kwoty, ZG Janina miała niższe wydobycie. Natomiast obecnie są oddziały w Janinie, w których wydobycie jest porównywalne do tego w ZG Sobieski, więc również premie powinny zostać wyrównane – tłumaczy Sopata.

Kolejną kwestią sporną pomiędzy Solidarnością w Południowym Koncernie Węglowym a zarządem spółki jest stan BHP. Jak wskazuje Solidarność poziom bezpieczeństwa w kopalniach należących do PKW jest bardzo zły. – Wypadków zamiast ubywać, przybywa z roku na rok. Jednym z powodów są braki kadrowe. Kopalnie się rozrastają, wydłużają się drogi dojścia i drogi transportu, więc siłą rzeczy pracowników musi być więcej, tymczasem jest ich coraz mniej – wyjaśnia przewodniczący Solidarności w PKW.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Tymczasem Zarząd Południowego Koncernu Węglowego informuje, że wypowiedzi prasowe dotyczące rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń w spółce, udzielane mediom przez Waldemara Sopatę, przewodniczącego Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w koncernie,  są niezgodne z rzeczywistością.

Jak podkreśla zarząd spółki, rozmowy płacowe z organizacjami związkowymi prowadzone są systematycznie od kilku tygodni, a w czasie ich trwania padło wiele propozycji ze strony zarządu spółki, jak również organizacji związkowych. Ostatnie spotkanie odbyło się w miniony wtorek w siedzibie spółki. Na spotkaniu związkowcy z NSZZ Solidarność wnieśli nowe propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Zarząd zobowiązał się wówczas do ich przeanalizowania i dokonania stosownych przeliczeń ich wpływu na sytuację spółki. Wspólnie z organizacjami związkowymi ustalono termin kolejnego spotkania na 31 marca br o godz.13:00 w siedzibie spółki.

–  W związku z powyższym, dziwi nas stanowisko Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Południowym Koncernie Węglowym S.A. dotyczące wyznaczenia terminu realizacji żądań płacowych, zastrzegające w przypadku ich niezrealizowania zastosowanie przewidzianych ustawowo działań, w tym strajku pomimo prowadzenia negocjacji płacowych – czytamy w oświadczeniu Zarządu Południowego Koncernu Węglowego. 

Zarząd spółki nadal też deklaruje chęć wypracowania porozumienia z organizacjami związkowymi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button