W poniedziałek rząd spotka się ze związkowcami. Hutek: chcemy, żeby przedstawili nam wniosek notyfikacyjny
Strona rządowa odpowiedziała związkowcom. W poniedziałek 24 stycznia 2022 w Warszawie odbędzie się spotkanie dotyczące umowy społecznej w sprawie wygaszania kopalń w województwie śląskim.
- Związkowcy czekali na odpowiedź do piątku
- Chcemy zobaczyć wniosek notyfikacyjny – mówią
- Na spotkaniu: Puda i Naimski
Czas był do piątku
Już 13 stycznia 2022 Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w którego skład weszli liderzy największych central związkowych działających w regionie, wystosował pismo do wicepremiera Jacka Sasina, w którym żądał natychmiastowego podjęcia rozmów w sprawie umowy społecznej. Jako deadline związkowcy określili piątek, 21 stycznia 2022. We wtorek 18 stycznia uzyskali odpowiedź ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych. Rozmowy mają odbyć się 24 stycznia o godzinie 11 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.
Zobacz także:
Jest porozumienie w PGG! Górnicy dostaną rekompensatę za pracę w weekendy
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Chcemy wiedzieć czy oś czasu zamykania kopalń ulegnie zmianie
– Jedziemy z takimi samymi oczekiwaniami, jakie wysłaliśmy w piśmie. Chcemy, żeby rząd przedstawił nam wniosek notyfikacyjny. Jest on dla nas kluczowy, bo zawiera oś czasu zamykania kopalń. Chcemy wiedzieć, czy ona ulegnie zmianie – mówi Bogusław Hutek, jeden z sygnatariuszy umowy społecznej.
Te obawy pojawiły się, bo, jak twierdzą związkowcy, Ministerstwo Aktywów Państwowych miało zlecić zarządom spółek węglowych wykonanie planów operacyjnych, zakładających zamykanie kopalń wcześniej niż zapisano to w umowie społecznej. Choć z drugiej strony, jak przekazała na przykład Polska Grupa Górnicza – nie ma takich planów.
Ze związkowcami spotkają się m.in. Puda i Naimski
Jak wynika z informacji, którą otrzymały związki zawodowe, na spotkaniu z nimi pojawią się: Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii, Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Protestów na razie nie będzie
Górnicze protesty? Nie. Ale tylko na razie. Wszystko zależy od przebiegu rozmów, które w poniedziałek będą toczyć się w Warszawie. Wcześniej związkowcy zapowiadali, że jeśli strona rządowa nie odpowie na ich apel, zorganizują strajki podobne do tych z 2015 roku za rządów PO i PSL, a nawet większe. Nie wykluczali również protestów w samych kopalniach.
Paweł Jędrusik