Świat

W Wiedniu odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina

Dzieło zatytułowane “La note blue” finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu i nawiązuje do słów George Sand, która dostrzegła w muzyce Chopina niezwykłą “niebieską nutę”, synonim geniuszu twórczego.

Mierząca dwa i pół metra spiżowa sylwetka, spoczywająca na marmurowej kompozycji nawiązującej do form klawiatury, wykorzystuje typ profilowych wizerunków: w ciągu dnia profilowy portret Chopina kreśli zmienne, przemijające, ulotne obrazy.

Odsłonięcie pomnika zakończyło wiedeńskie obchody 200-lecia urodzin kompozytora. W wiedeńskim Haus der Musik można było obejrzeć wystawę “Chopin w Wiedniu”, którą zorganizowały : Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Wiedeńsko-Krakowskie Towarzystwo Kulturalne i Haus der Musik w Wiedniu. Od 19 czerwca do 28 sierpnia odbywały się letnie koncerty chopinowskie. Podczas nich prezentowano filmy o kompozytorze i utwory skomponowane przez Chopina w Wiedniu. Utwory Polaka były grane również w wiedeńskim ratuszu, Musikverein i Konzerthaus. Do programu letniego festiwalu w Salzburgu włączono recitale Zimmermana, Kissina i Poliniego. Po raz pierwszy 19-letni Chopin przyjechał do Wiednia 31 lipca 1829 roku z listem polecającym Józefa Elsnera do wiedeńskiego wydawcy Tobiasa Haslingera. Haslinger wprowadził Chopina na wiedeńskie salony. Młody kompozytor wziął udział w dwóch zbiorowych koncertach, tak zwanych Musikalische Akademien, gdzie grał własne utwory.

Po raz drugi Chopin przybył do Wiednia niedługo przed wybuchem Powstania Listopadowego: 24 listopada 1830 roku. Nie wiedział wówczas, że opuścił na zawsze Warszawę. W Wiedniu kształtowała się artystyczna osobowość Chopina. Sięgał nie tylko po utwory Mozarta, Beethovena i Haydna, ulegał również znaczącym wpływom wiedeńskich klasyków.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dziś na miejscu kamienicy, w której mieszkał Chopin stoi nowy budynek projektu architekta Maxa Fabiana, ucznia Ottona Wagnera. Na fasadzie domu w roku 1950 została odsłonięta tablica poświęcona Chopinowi, ufundowana przez Towarzystwo Austriacko-Polskie. Na głównej ulicy Wiednia – Kärtnerstasse – Chopina uhonorowano brązową płytą wmurowaną w chodnik na słynnej Alei Gwiazd, upamiętniającej wybitnych kompozytorów i muzyków.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button