RegionWiadomość dnia

W Zabrzu ruszyły poszukiwania tajemniczej piramidy! Jej śladów szukano na ziemi i pod wodą [Zdjęcia, wideo]

Niemal metr po metrze w głębinach stawu i z dokładnością co do centymetra. Tam gdzie najwięcej jest szczątków zabrzańskiej piramidy. Cel ekspedycji – odnalezienie medalionu zdobiącego pomnik Waltera Steinhoffa, dyrektora zabrzańskiej Kopalni Luiza, sprzed prawie stu lat. -Prawdopodobnie mógł to być kamień szlachetny, w którym te popiersie Steinhoffa było wyrzeźbione – mówi o poszukiwanym artefakcie Dariusz Walerjański, zabrzański historyk, organizator poszukiwań. Na sześciometrowym pomniku z kamieni polodowcowych, który był podziękowaniem zabrzan dla Steinhoffa za stworzenie tego parku. Monument został zniszczony po II Wojnie Światowej, a zdobiący go medalion prawdopodobnie wrzucony do stawu. -Świadek, który nam to mówi – tablica – coś widział co wrzucono do wody, niedużego pasowałoby do tego. Być może ktoś wyciągnął, jeśli to był metalowy medalion i wrzucił to do wody, bo kto będzie szukał pod wodą? – zastanawia się nad losami medalionu Dariusz Walerjański, zabrzański historyk, organizator poszukiwań.

ZDJĘCIA: W Zabrzu ruszyły poszukiwania tajemniczej piramidy! Jej śladów szukano na ziemi i pod wodą

Po 70-latach poszukać medalionu z piramidy w Zabrzu postanowili płetwonurkowie. Od początku jednak poszukiwania przy dnie przypominały wielkie porządki. -Tak naprawdę trochę takich skarbów, czyli śmieci. Gdyby nie może widoczność, która sięga 10 centymetrów, czasami spada do zera, może być coś więc udało się znaleźć – mówi Maciej Rudek, Szkoła Nurkowania “ANDAtek”. Nie udało się mimo pełnego zaangażowania wszystkich sił pod wodą. W poszukiwaniu szczątków piramidy wzięli udział nie tylko płetwonurkowie ze Śląska. Odnaleźć medalion próbowała także grupa z Łodzi, specjalizująca się w poszukiwaniu wraków. -Koledzy z ANDAtek nas bardzo zarazili tym rejonem. Wymieniamy się doświadczeniem, pewną znajomością może historii i też osób, które mogą dotrzeć w dane miejsce – mówi Marcin Wróblewski, Stowarzyszenie Miłośników Nurkowania “WRAKERSI” z Łodzi.

Szukanie w gruzach piramidy w Zabrzu, efektów też nie przyniosło, poza kilkoma śladami historii. Min. monetami z lat 20. XX wieku. -Widzimy, ze jest z roku 1924, czyli to jest ten czas kiedy budowano ten pomnik – mówi pokazując znaleziska  Dariusz Walerjański, zabrzański historyk, organizator poszukiwań zabrzańskiej piramidy. Gdzie jednak może być medalion z popiersiem Steinhoffa? Na to pytanie pasjonaci jego historii mają jeszcze jedną odpowiedź. -Ktoś gdzieś kiedy w przeszłości zabrał to, ma to gdzieś w domu. Może jak zobaczy fragmenty tego właśnie programu, to zgłosi się – ma nadzieję Dariusz de Lorm, Szkoła Nurkowania “ANDAtek”. Rozwiązując tym samym zagadkę zabrzańskiej piramidy. Miejsca jak niektórzy mówią, chociaż mało znanego, to mimo wszystko niesamowitego. -Miejsce mocy, ściągania tej energii z kosmosu i z ziemi. A zresztą kiedy popatrzymy na ten pomnik zobaczymy, ze oprócz napisu Steinhoff Park znajduje się tu także symbol, godło górnicze – dodaje Dariusz Walerjański, zabrzański historyk, organizator poszukiwań. Świadczące nie tylko o przemysłowej historii Zabrza, ale też ludziach, którzy ją tworzyli.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button