Kraj

Waldemar Pawlak spotkał się z samorządowcami PSL

Samorządy nie przejadają tych pieniędzy , ale traktują je jako wkład własny, potrzebny do uzyskania środków unijnych na inwestycje, które są podstawą rozwoju gospodarczego w skali lokalnej i całego kraju – ocenia Pawlak.

Zaciąganie kredytów to najczęściej jedyna możliwość zdobycia środków potrzebnych na realizację inwestycji refinansowanych potem z unijnej kasy wyjaśnia Dariusz Gugała – radny gminy Chodel, województwie lubelskim. Jego zdaniem wynika to z określonej zasobności budżetu państwa, z którego zbyt małe środki otrzymują gminy.

Jednak jak podkreśla Waldemar Pawlak samorządy powinny szukać również innych dróg finansowania swoich inwestycji , na przykład korzystając z możliwości jakie stwarza partnerstwo publiczno-prywatne.

Takiego rozwiązania nie można zastosować w skali całego kraju- uważa Marek Chciałowski -starosta powiatu garwolińskiego. Podkreśla on, że partnerstwo publiczno-prywatne stwarza szanse na rozwiązywanie problemów finansowych poszczególnych samorządów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W jego ocenie może to być sposób na przykład na rozłożenie kosztów prowadzenia obiektów sportowych będących własnością komunalną. Towarzysząca im baza rekreacyjna, gastronomiczna itp. może być własnością osób prywatnych. Wtedy obydwie strony mają szansę na osiągnięcie dobrych efektów finansowych.

Podobne rozwiązania można zastosować przy funkcjonowaniu spółek komunalnych w rodzaju PKS. Wspólnie zbudowany dworzec autobusowy może służyć firmie transportowej , a zarazem pomieścić w sobie prywatne centrum handlowe.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka zadłużenie budżetu państwa w połączeniu z wymogami obowiązującej od początku 2010 roku nowej ustawy o finansach publicznych, będzie w coraz większym stopniu wymuszać na samorządach poszukiwanie nowych sposobów finansowania.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button