RegionWiadomość dnia

Wdychamy tylko 20% tlenu. Reszta to pyły i gazy! Senackie komisje zdrowia i klimatu debatowały o smogu w Bielsku-Białej

W Beskidzkiej Izbie Lekarskiej w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie przedstawicieli senackich komisji zdrowia oraz nadzwyczajnej ds. klimatu. Pretekstem był problem smogu, z którym od lat zmaga się województwo śląskie. Debatę poprzedziła konferencja z udziałem marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego.

-Prowadząc formułę senatu otwartego, gdzie zapraszamy ludzi, gdzie organizujemy liczne konferencje, liczne wysłuchania wiemy doskonale, że nie tylko dla młodego pokolenia, nie tylko dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych regionów – gdzie Polska niestety niechlubnie przoduje, przynajmniej jeśli chodzi o niektóre miasta – ale dla nas wszystkich. Kwestia klimatu, zmian klimatycznych,smogu, dbałość o nasze zdrowie jest szczególnie istotna. Chciałbym to podkreślić – mówi prof. Tomasz Grodzki, marszałek senatu RP.

 

Jak podkreślali uczestnicy dzisiejszej konferencji, walka ze smogiem i jego skutkami to prawdziwe wyzwanie. Dlatego tak istotne było powołanie komisji, by wspólnie móc wypracować zalecenia mogące realnie wpłynąć na zmniejszenie zachorowalności pośród mieszkańców Śląska.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

-4% całkowitej powierzchni Polski to niewiele, ale 12% populacji w kraju. 45% krajowej emisji gazu, największe natężenie ruchu samochodowego, najwyższe średnie roczne stężenie pyłu PM2,5. W spoczynku człowiek dorosły wykonuje około 15 wdechów na minutę, za każdym wdechem wprowadza do płuc około 0,5 litra powietrza czyli w ciągu minuty 7,5 litra. W ciągu doby 10,500 litrów. Tylko 20% powietrza stanowi tlen, reszta to niestety także pyły i gazy – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston, kardiolog.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Dane pozyskiwane w skali roku nie brzmią optymistycznie. Tylko w ciągu jednego roku z powodu złej jakości powietrza umiera w Polsce 100 tys. osób.

-Te dane są oczywiście podawane przez bardzo różne osoby i instytucje, ale naprawdę wyobraźmy sobie, że stutysięczne miasto co roku znika właśnie z tego powodu. I to jest poważne wyzwanie, które stoi przed nami, przed każdym z nas. Zarówno przed politykami, tymi którzy zasiadają w polskim parlamencie – zarówno w senacie, jak i w sejmie – przede wszystkim przed rządem, Ale władze lokalne czy każdy z nas, obywateli, ma w tej sprawie ogromnie dużo o zrobienia. Bo smog powstaje z określonych przyczyn – mówi Stanisław Gawłowski, sekretarz ministerstwa środowiska.

A przyczyn jest wiele, jak chociażby niska emisja czyli spalanie złej jakości paliwa w piecach, ale też duży ruch samochodów w centrach dużych miast. Ministerstwo środowiska podkreśla, że w walce o czyste powietrze niezbędne są, poza świadomością, pieniądze oraz realne działania jak m. in. odejście od węgla.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

NOWE OBOSTRZENIA! Koronawirus Omikron atakuje, ministerstwo zdrowia wprowadza restrykcje

Ponad tysiąc pacjentów w szpitalu tymczasowym na lotnisku w Pyrzowicach

Koniec ze szlabanami na autostradach GDDKiA. System e-TOLL zacznie działać od 1 grudnia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button