Już w ten weekend w centrach handlowych w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach będzie można zarejestrować się w bazie DKMS i tym samym być może uratować komuś życie.
Bartek ma 6 lat, a za sobą ponad 30 pobytów w szpitalu i ponad 20 przetoczeń krwi. W wieku 9 miesięcy lekarze zdiagnozowali u niego białaczkę. Od tego czasu życie spędza w szpitalach.
TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!
– Zawsze nam się udaje wrócić do domu ze szpitala. Dopóki wracamy to jest super, ale mamy nadzieję, że kiedyś nie będziemy musieli w ogóle wracać do tego szpitala – mówi Ewelina Cybulska, mama chorego Bartka
Życie uratować może mu przeszczep szpiku kostnego. Dawcy wciąż są poszukiwani. Bo nie tak łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Dlatego w najbliższy weekend w centrach handlowych w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach będzie się można zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku. Może być nim prawie każdy.
– Osoba pełnoletnia, do 55 roku życia, w ogólnie dobrym stanie zdrowia, ważąca co najmniej 50 kg – mówi Justyna Kołaczek, Fundacja DKMS
Potencjalnych dawców w Polsce przybywa, chorych niestety również. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi.
– 10 lat temu w Polsce zarejestrowanych było 40 tys potencjalnych dawców szpiku. w 2018 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku jest ponad 1,5 mln to naprawdę znacząca różnica – mówi Piotr Amiśko, Fundacja DKMS
Ale najważniejsza liczba to 6 tys – bo tyle osób z 1,5 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych – uratowało już komuś życie.
(Monika Herman)