Świat

Węgry wyszły z recesji

Do władzy doszedł centroprawicowy FIDES, który uzyskał ponad 60 procent głosów. Nowy premier, lider FIDES-u Viktor Orban przedstawił wczoraj założenia nowej strategii gospodarczej, która powinna wyprowadzić kraj z kryzysu.

29-punktowy plan ożywienia gospodarki zakłada wprowadzenie podatku liniowego w wysokości 16 procent. Dla małych firm i przedsiębiorstw o dochodach poniżej 500 mln forintów podatek zostanie obniżony do 10 procent. Zniesione zostaną ulgi podatkowe dla osób najniżej zarabiających.

Rząd zamierza zmniejszyć o 40 procent liczbę stanowisk w przedsiębiorstwach państwowych, zwłaszcza w sektorze administracji, dokona również obcięcia wydatków budżetowych. Instytucje rządowe zamrożą wydatki na sprzęt elektroniczny, zakup środków transportu i wyposażenie biur. Wprowadzona zostanie górna granica zarobków w sektorze publicznym.

Kolejnym instrumentem ma być trzyletnie opodatkowanie banków, firm leasingowych i ubezpieczeniowych oraz promowanie inwestycji zagranicznych i pozyskiwanie funduszy unijnych. Rząd zobowiązał się do respektowania tegorocznego deficytu budżetowego w wysokości 3,8 procent produktu krajowego brutto ustalonego przez poprzednią ekipę socjalistów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Premier Orban nie ukrywa jednak, że gospodarka Węgier znajduje się w fatalnym stanie i w przypadku odrzucenia planu ratunkowego deficyt może przekroczyć 7 procent krajowego produktu brutto.

W ubiegłym roku Węgry pożyczyły 30 miliardów dolarów amerykańskich od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Zaniepokojenie analityków i gwałtowny spadek kursu forinta, a co za tym idzie osłabienie złotego wywołały niedawne wypowiedzi prawicowych polityków, sugerujące, iż mimo pożyczki Węgry znajdują się na krawędzi bankructwa i podążą drogą Grecji.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button