Region

Wespół w zespół

Lądowanie śmigłowca to wbrew pozorom nie nauka latania, a próba poskromienia żelaznego ptaka. Paweł Kozowicz nie raz już miał okazję poczuć ten powiew wiatru. – Jest to duża odpowiedzialność, ponieważ pilot kieruje śmigłowcem dokładnie tak jak ja mu pokażę, więc jeżeli koło wpadnie w jakąś dziurę, czy coś, to śmigłowiec może się przewrócić – mówi Kozowicz.

By do takich sytuacji nie dochodziło ratownicy przeszli specjalistyczne szkolenie. Najpierw poznali wszystkie zakamarki śmigłowca, potem przeszli do konkretów. Bo tak precyzyjny sprzymierzeniec na ziemi jest bardzo przydatny. – On pomaga nam określić wiatr, pomaga posadzić śmigłowiec, bo w terenie nie ma tak dobrych warunków jak na lotnisku, gdzie wszystko jest płaskie i wszystko jest wiadome – wyjaśnia Dariusz Smotryś.

A dzięki takiej nawigacji można szybciej i bezpieczniej wylądować. Gdy niesie się pomoc czas jest najważniejszy. W walce o ludzkie życie żaden środek transportu nie jest w stanie wygrać ze śmigłowcem. – Nawet najlepiej wyposażona karetka, wyposażona w jakiś 150 konny silnik nie jest w stanie jechać z szybkością 150 -180 kilometrów na godzinę, a taką szybkość przelotową ma śmigłowiec – uważa Piotr van der Coghen.

Prędkość to nie jedyna zaleta tej maszyny….ważne jest również to, że potrafi dotrzeć w miejsca nie dostępne dla samochodów. Przekonał się o tym Andrzej Drozdowski, podczas ewakuacji z najwyższej góry w alpach Mont Blanc. Kiedy po zdobyciu szczytu okazało się że jego ekipa nie ma już siły by wrócić. – Był strach o własne życie, strach o zdrowie i życie kolegów i tyle, na pewno było to niezapomniane przeżycie – wspomina Drozdowski.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bo śmigłowiec, szczególnie gdy jest na wyciągnięcie ręki potrafi robić wrażenie. – Dla mnie to by nie była codzienność, ale coś innego, coś ciekawego, niewątpliwie bym spróbował, gdybym miał taką okazje – stwierdza Rafał Glinkowski.

Oby okazji do spotkań ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z goprowcami było jak najmniej. Bo z reguły widok żółto-czerwonego ptaka nad górami oznacza, że ktoś potrzebuje pomocy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button