Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ogłosiła swój cel zbiórki. W 2022 roki datki pójdą na dziecięcą okulistykę
9 października 2021
0 3 minut czytania
Już wiadomo na jaki cel zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 2022 roku. Tym razem będzie to dziecięca okulistyka.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
Tym razem to szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim Finału WOŚP. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
9 października w Tuszynie pod Łodzią – przy okazji spotkania ze Sztabami działającymi w ramach Finału – Jurek Owsiak zdradził szczegóły dotyczące zbliżającej się akcji.
Celu zbiórki ogłoszono w Tuszynie, gdzie przedstawiciele WOŚP spotkali się z kilkudziesięcioma Sztabami z Polski (a także jednym zagranicznym – z Malmo), by podzielić się doświadczeniami z minionych lat oraz poznać zasady obowiązujące organizatorów lokalnych działań podczas 30. Finału. Oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek ruszy 11 października, rekrutacja wolontariuszy ruszy 8 listopada.
W wydarzeniu uczestniczyła także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która podziękowała Sztabowi Manufaktura z Łodzi, który zajął się koordynacją całego zlotu Sztabów.
Ja przyjechałam Wam podziękować – wolontariuszom z Łodzi, ale i z całej Polski. Faktycznie sprzęt za prawie 67 mln złotych, przekazany przez Fundację WOŚP dla Łodzi, na co dzień służy pacjentom. Ja Wam życzę wspaniałego Finału, dziękując Wam za Wasze wielkie serce i jako wolontariuszka, bo jestem od wielu lat wolontariuszką – dziękuję!
Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi
W trakcie briefingu Jurek Owsiak zaprezentował również charakterystyczną bojkę ratowniczą, którą David Hasselhoff, gwiazdor serialu “Słoneczny Patrol”, przekazał prezydentowi Jeleniej Góry, Jerzemu Łużniakowi, z przeznaczeniem na aukcje Allegro dla WOŚP.
Dlaczego okulistyka?
Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.
Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.
Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*.
Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.
Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz- i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży. Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną.
Prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarz okulista z ponad półwiecznym doświadczeniem w zawodzie, ekspertka Fundacji WOŚP.
Jaki sprzęt będzie kupować Orkiestra?
Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.
Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.
Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.