Region

Wielkie liczenie

Liczenie nietoperzy do zadań łatwych nie należy. Nieraz trzeba sporo się natrudzić by znaleźć na przykład nocka dużego. Nocek duży, to jest największy polski nietoperz, najczęściej występujący gatunek na Jurze – tłumaczy Tomasz Postawa, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt w Krakowie. W jaskiniach na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej mieszka tysiąc nocków. Od dwóch lat z tymi stworzeniami próbuje zaprzyjaźnić się studentka Uniwersytetu Jagielońskiego Katarzyna Dudek. Interesuję się nietoperzami chyba dlatego, że wszyscy się ich boją i nikt o nich nic nie wie, są taką, czymś strasznym dla wszystkich, wszyscy się boją, że wplączą się we włosy, a to jest kompletna bzdura, no po pierwsze są bardzo fajne i bardzo słodkie. Do tego niegroźne. Oczywiście nie powinno się ich płoszyć, nie powinno brać do ręki takiego zwierzęcia bo taki nietoperz jak każde inne dzikie zwierze ugryzie tak samo jak mysz – wyjaśnia Tomasz Postawa.

W przeciwieństwie do myszy nietoperze są natomiast pożyteczne. One w okresie letnim żywią się owadami, więc zmniejszają ilość takich owadów, które nam dokuczają – mówi Michał Góral, Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego.

Dlatego wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są chronione. Niestety coraz bardziej popularna turystyka jaskiniowa, spowodowała, że chcąc czy nie chcąc człowiek w życie nietoperzy zaczął ingerować. Podczas zimowania obecność ludzi w jaskini dla nocka dużego to zła wiadomość. Każde wybudzenie to jest powiedzmy kilka dni zimowego snu, po prostu one zużywają zasoby, które mają na cała zimę na jedno przebudzenie, i częste przebudzenia powodują obniżenie tych zasobów energetycznych i potem powodują gorszą kondycję na wiosnę – tłumaczy Tomasz Postawa. Ta gorsza kondycja oznacza osłabienie populacji. Aby znać jej liczbę służby ochrony przyrody wspólnie z naukowcami i studentami przeprowadzają co roku akcję liczenia nietoperzy, a także prowadzą ochornę miejsc hibernacji tych zwierząt i stwarzają nowe kryjówki, które będę mogły zająć. Tak aby w spokoju i bez zakłóceń każdy nocek mógł w jaskiniach przezimować.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button