Wiślana Odyseja. Chcą posprzątać 1200 km brzegów Wisły, od Beskidów po morze
Cel: sprzątanie brzegów Wisły. Czas – 10 miesięcy. Odcinek – od źródeł pod Baranią Górą aż po Bałtyk. Wiślana Odyseja, bo tak nazywa się akcja, przeszła już przez woj. śląskie. Zaczęła się w Wiśle pod koniec stycznia 2022.
Brzegi Wisły sprząta ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a partnerem akcji Wiślana Odyseja jest Credit Agricole i spółką EFL. Wiślana Odyseja miała swój start na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.
-To trzecia wielka akcja ekologiczna realizowana w ramach naszej kampanii edukacyjnej #Mniejplastiku. W ciągu 10 miesięcy wolontariusze prowadzeni przez ekologa Dominika Dobrowolskiego przejdą 1200 km brzegami królowej polskich rzek od jej źródła w Wiśle, do ujścia w Gdańsku. Każdy może dołączyć i pomóc walczyć z nadmiarem plastikowych śmieci w środowisku – czytamy w opisie akcji.
To trzecia edycja akcji sprzątania
Wiślana Odyseja to już trzecia ekologiczna podróż przez Polskę, w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. podróżnicy przemierzyli (i posprzątali) ponad 500 km wzdłuż wybrzeża w ramach Bałtyckiej Odysei. W 2021 roku posprzątali górskie i leśne szlaki pod sztandarem Górskiej Odysei. Wtedy też byli w Beskidach. Teraz czas na Królową Polskich Rzek
1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 comiesięcznych akcji (pieszych, rowerowych, kajakowych). Podróżnicy odwiedzą m.in. Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk.
Wisła i Beskid Śląski zimą 2022 na starcie akcji przywitał ekologów śniegiem. – Przysypany był grubą śnieżną pierzyną, która utrudniała marsz na zbocza Baraniej Góry do źródeł Wisły. Na szczęście mogliśmy liczyć na pomoc gospodarzy tego terenu – leśników z Nadleśnictwa Wisła, którzy podwieźli nas kawałek swoim quadem, a potem przecierali szlak na rakietach śnieżnych -piszą organizatorzy akcji.
Biała i Czarna Wisełka początkowo odrębnie spływają po zboczach, jako niepozorne, choć bystre strużki wody. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie jest początek największej polskiej rzeki. Obie rzeczki łączą się w sztucznym Jeziorze Czerniańskim, ale dopiero kilkaset metrów niżej, od ujścia potoku Malinka, zaczyna się prawdziwa Wisła.
Dominik przemaszerował wzdłuż jej nurtu ponad 100 kilometrów, aż do Oświęcimia, odwiedzając po drodze Skoczów, Zalew Goczałkowicki oraz “żabi kraj” w pobliżu Pszczyny. Wszędzie rozmawiał z leśnikami, którzy podkreślali, że czyste rzeki zaczynają się w czystym lesie – musimy zatem zwracać uwagę na śmieci nie tylko na brzegach.
Wiślana Odyseja w lutym – z Oświęcimia do Krakowa
Kolejny etap wiślanego marszu rozpoczynamy 19 lutego u ujścia Soły do Wisły. Skończy 21 lutego pod Wawelem w Krakowie. Chętni do udziału nogą się zgłaszać na adres: wislana.odyseja@gmail.com.
Kolejnym etapom Wiślanej Odysei będą towarzyszyć lekcje edukacyjne w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców oraz webinary. W miastach nad Wisłą można oglądać również plenerową wystawę „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach
Akcję organizują wspólnie: Dominik Dobrowolski, Credit Agricole i EFL, a patronują jej Wody Polskie i stowarzyszenie Program Czysta Polska.