Zdrowie

Wszywka alkoholowa Esperal, czym jest Disulfiram – aktywny składnik leku?

Zabieg zaszycia alkoholowego a picie alkoholu. Powikłania po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperal.

 

Uzależnienie od alkoholu to bardzo częsty problem występujący społeczeństwie. Niekiedy nie jest ono widoczne, ponieważ alkohol będzie spożywany codziennie w niewielkich dawkach. Alkoholizm jest jednak chorobą postępującą, co oznacza, że z czasem będzie się ona rozwijać i zatruwać organizm człowieka, zdrowie psychiczne i jego życie prywatne.

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzenia funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, co wiąże się z odczuwaniem objawów i skutków spożywania. Ponadto, dotyczy sfery psychologicznej, a także społecznej. Warto wiedzieć, że alkoholizm jest chorobą potencjalnie prowadzącą do zgonu w przypadku zaniedbania problemu i niepodjęcia leczenia.

Wszywka alkoholowa Wrocław jest metodą awersyjną współcześnie dość często  stosowaną w leczeniu choroby alkoholowej. Tabletki Esperalu wszywane są pod skórę przez lekarza – chirurga, a substancja czynna leku (Disulfiram) powoli uwalniana jest do krwioobiegu. W wyniku działania Esperalu, Pacjent, który zdecydował się na zabieg odczuwa bardzo nieprzyjemne dolegliwości (przypominające silne zatrucie alkoholem) już po około 10 minutach od spożycia napoju wyskokowego. Producenci leku twierdzą, że objawy te powinny spowodować u osoby uzależnionej właśnie awersję do alkoholu. Wszywka alkoholowa to najczęściej pierwszy krok do walki z uzależnieniem od alkoholu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Esperal – czym jest wszywka alkoholowa?

Esperal to inna nazwa Disulfiramu, będącego składową wszywki alkoholowej. Natomiast nazwa wszywka alkoholowa dotyczy sposobu aplikacji leku, ponieważ jest on wszywany pod skórę chorego, najczęściej w okolicę pośladkową. Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem niemal bezbolesnym, ponieważ poprzedza go wykonanie prostego znieczulenia miejscowego. Nieprzyjemnych dolegliwości możemy spodziewać się tylko wtedy, gdy spożyjemy alkohol (lub też produkty zawierające w swoim składzie procenty, np. słodycze z likierem), zatem należy zachować całkowitą abstynencję nie tylko od napojów wysokoprocentowych, lecz również od produktów tego typu.

Jak przygotować się do zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal?

Niezwykle ważną kwestią jest, aby Pacjent w dniu wizyty w gabinecie był całkowicie trzeźwy, dlatego zalecane jest odstawienie alkoholu na minimum 48 godzin przed zabiegiem. Umożliwi to określenie lekarzowi bezpiecznej dawki aplikowanego leku. Po zakończonym zabiegu Pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące pielęgnacji rany, a po kilku dniach ponownie odwiedza gabinet w celu usunięcia szwów. Zastosowanie prostego znieczulenia miejscowego sprawia, że zabieg zaszycia alkoholowego jest niemalże bezbolesny, a ponadto nie wpływa na świadomość Pacjenta, dzięki czemu możliwy jest powrót do codziennych zadań jeszcze w tym samym dniu.

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej Esperal  jest zabiegiem dość szybkim
i całkowicie bezbolesnym. Jeżeli Pacjent wykazuje wyjątkową wrażliwość na ból, zostaje podane mu znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe jest formą znieczulenia całkowicie odwracalną i bardzo rzadko zdarza się aby powodowało jakiekolwiek skutki uboczne. Co jest szczególnie istotne, podczas znieczulenia miejscowego Pacjent jest całkowicie świadomy. Dzięki temu ma on całkowitą kontrolę nad wszystkim, co dzieje się wokół niego. Jeżeli chodzi o przebieg implantacji Esperalu, w pierwszej kolejności chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w skórze Pacjenta, następnie umieszcza tabletkę z aktywnym składnikiem Esperalu (Disulfiramem) na głębokości zaledwie kilku centymetrów. Lekarz umieszcza lek w tzw. obszarze podpowięziowym, co powoduje, że niemożliwe jest aby Pacjent w późniejszym czasie samodzielne usunął wszywkę alkoholową.

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Blizna po wykonany zabiegu naprawdę szybko się goi i jest praktycznie niewidoczna. Stąd jeżeli nie pochwalimy się, że jesteśmy zaszyci, nikt nie powinien się zorientować. Co jest szczególnie istotne powinniśmy pamiętać o prawidłowej higienie rany po zabiegu – przede wszystkim o systematycznej zmianie bandaży, dbałości o jej czystość (bardzo trzeba uważać, aby w początkowej fazie gojenia nie zabrudzić okolicy zabiegu) oraz być czujnym w przypadku zauważenia objawów niepożądanych po zabiegu (np. wyciek płynu surowiczego). W takim przypadku należy natychmiastowo zgłosić się do gabinetu w którym zabieg był wykonywany.

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczność działania leku

Aplikowana podskórnie dawka Disulfiramu ma na celu wywołanie awersji Pacjenta w stosunku do wysokoprocentowych trunków. Sam zabieg zaszycia alkoholowego jest prosty, bezpieczny i nie wymaga dłuższego procesu rekonwalescencji. Jedyne uciążliwe dolegliwości pojawiają się tylko i wyłącznie w przypadku spożycia alkoholu. Jednak świadomy nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji Pacjent będzie unikał picia alkoholu. Efektem tego będzie rezygnacja z alkoholu w trosce o dobre samopoczucie i zdrowy organizm.

Czy podskórna aplikacja Esperalu jest bezpiecznym zabiegiem?

Podskórna aplikacja Esperalu jest bezpieczna i niezwykle skuteczna. Zabieg rozpoczyna się sprawdzeniem ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej i określenia dozwolonej dawki leku. Czas trwania zabiegu to około 20-30 minut. Implantacja leku rozpoczyna się od podania miejscowego znieczulenia, a następnie podskórnie wprowadza się lek. Dolegliwości występujące po zabiegu to głównie podrażnienie miejsca, w które został wszyty Esperal – najczęściej jest to okolica łopatki, pośladka lub ramienia. Może zdarzyć się również występowanie u Pacjenta wymiotów i nudności, które jednak stopniowo ustępują.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego?

Istnieje wiele przeciwwskazań do podskórnej implantacji leku jakim jest Esperal. Są to przede wszystkim:

  • niektóre choroby układu krążenia, a także choroby układu nerwowego,
  • zaburzenia psychiczne (próby samobójcze w przeszłości).
  • osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających (osoba decydująca się na zabieg powinna być trzeźwa min. 48h przed zabiegiem zaszycia).
  • niewydolność wątroby oraz zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nadwrażliwość na aktywny składnik Esperalu – Disulfiram.
  • ciąża i karmienie piersią.

Kiedy wszywka alkoholowa Esperal przestaje działać?

Producent leku zapewnia, że Disulfiram powinien działać od około 8 miesięcy, nawet do roku czasu. Lek jakim jest wszywka alkoholowa Esperal sam się wchłania i nie ma potrzeby aby po zakończeniu jego działania usuwać tabletkę. Wszywkę Esperal można implantować wielokrotnie – każdorazowo po wstępnej konsultacji z lekarzem. Nie zaleca się zabiegu wszywania Esperalu w domu ze względów na bezpieczeństwo zabiegu, tzw. „przyjęcie się wszywki” oraz późniejsze działanie leku.

źródło: artykuł partnera

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button