Świat

Wyburzenie części zamku Radziwiłłów w Nieświeżu

Pod koniec marca w ramach prac rekonstrukcyjnych zburzono trzykondygnacyjną galerię z XVIII wieku, łączącą główną część kompleksu z lewym skrzydłem. Jak relacjonuje rozgłośnia, pracujący na miejscu konserwatorzy twierdzą, iż nie było innej możliwości “uchronienia” XVIII-wiecznego obiektu.

Niezależni eksperci uważają tymczasem, że współczesne metody pozwalają odratować praktycznie każdy zabytek. Niepokoi ich też, że wokół zamku pojawiają się niewspółgrające z jego barokowym charakterem elementy, jak na przykład “prawosławna” dzwonnica.

Według dyrektora prowadzącego prace konserwatorskie przedsiębiorstwa “Prajektrestauracja” Uładzimiera Siniauskiego zgodę na taką formę dzwonnicy wydało białoruskie Ministerstwo Kultury. Siniauski tłumaczy też, że gdyby nie wyburzono XVIII-wiecznego łącznika, mogłoby to spowodować jeszcze większe problemy.

Zamek Radziwiłłów w Nieświeżu pochodzi z XVI w. Rezydencja magnatów została wybudowana na podstawie projektu włoskiego architekta Giovanniego Marii Bernardoniego.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Do 2000 roku w kompleksie znajdowało się sanatorium. W 2000 r. białoruskie władze podjęły decyzję o jego restauracji. Sanatorium zlikwidowano i rozpoczęto prace remontowe. Niestety, ich szybkie dokończenie blokuje chroniczny brak funduszy.

W 2002 r., już podczas prowadzenia prac konserwatorskich, na nieświeskim zamku wybuchł poważny pożar. Wiele z zabytkowych stiuków pokryła sadza.

W 2005 roku zamek Radziwiłłów wpisano na listę UNESCO.Obecnie, ze względu na prace remontowe, zamek jest zamknięty dla zwiedzających, a jedyna droga dojazdowa – zablokowana szlabanem.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button