Sport

Wyjątkowa obsada mistrzostw Polski w klasie Star

Wielce uradowany z tego powodu jest Kusznierewicz (YKP Warszawa) i jego partner Dominik Życki (Spójnia Warszawa). “Wreszcie mamy w kraju konkurencję, bo do tej pory Polska była ewenementem. Miała mistrzów świata, a nie organizowała mistrzostw kraju, bo oprócz naszej, nie było innej załogi” – cieszył się w rozmowie z PAP ubiegłoroczny mistrz świata klasy Star Kusznierewicz.

Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia), najlepszy polski zawodnik klasy Laser (cztery medale ME, 13 tytułów MP seniorów), ma bardzo ambitne plany. Razem z klubowym kolegą Łukaszem Lesińskim, chce nie tylko walczyć w ten weekend o medal mistrzostw kraju. Mam zamiar pozbawić parę Kusznierewicz-Życki możliwości startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku – zapowiedział.

Tomasz Holc rozpoczął starty w “gwiaździstej” klasie w 1976 roku. W moskiewskich igrzyskach (1980) zajął ze Zbigniewem Malickim dwunaste miejsce. Dwa lata temu, ku zaskoczeniu, świetnie żeglował razem z Kusznierewiczem w regatach Pucharu Świata na Majorce oraz w mistrzostwach Europy na włoskim jeziorze Garda, plasując się na piątej pozycji. W listopadzie 2008 roku został wybrany wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej (ISAF).

Organizacja MP, po tak długiej przerwie, będzie też okazją do odtworzenia historii klasy Star w Polsce. W latach sześćdziesiątych było w kraju ponad dwadzieścia załóg. Moim zdaniem pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1957 roku. Ja zdobywałem medale w latach 1959-1966. Wydaje mi się, że rywalizacja trwała jeszcze do lat siedemdziesiątych. Trzeba będzie spróbować odtworzyć historię – powiedział PAP Zygfryd Perlicki, uznany za kultowego żeglarza XX wieku w Polsce. Olimpijczyk, uczestnik regat Whitbread i Admiral's Cup, wyróżniony został niedawno specjalną Nagrodą im. Leonida Teligi przyznawaną od 1971 roku przez Magazyn Sportów Wodnych Żagle, obchodzący 50-lecie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Star – to najstarsza i najbardziej prestiżowa z żeglarskich klas olimpijskich, która w przyszłym roku będzie świętować 100-lecie. Od 1936 roku jest w programie igrzysk. W 2005 roku klasę wskrzesił w kraju Kusznierewicz, który razem z Życkim rozpoczął przygotowania do Pekinu (2008). W olimpijskich regatach zajęli czwarte miejsce.

Wyścigi mistrzostw Polski (po trzy w piątek i sobotę, dwa w niedzielę), do których zgłosiło się osiem załóg, można będzie obserwować z okolic gdyńskiego akwarium i z Bulwaru Nadmorskiego. Z mariny załogi będą wypływały codziennie około godz. 10.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button