KrajRegionZdrowie

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie z tym radzić

Dla wielu kobiet ciąża jest czasem nietypowym i szczególnym, mimo że na pewno wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz momentem, w których wiele uwagi należy poświęcić swojemu samopoczuciu i zdrowiu maluszka. To właśnie w tym okresie wizualnie może poprawić się stan cery oraz wygląd włosów. Jest to jednak tymczasowe, bo tuż po ciąży wiele kobiet zmaga się z wypadaniem włosów.

 

Wypadanie włosów – diagnoza

Wypadanie włosów niezwykle trudno jest przeoczyć. Pierwszej diagnozy możemy dokonać już w domu, kiedy zauważymy początkowe, niepokojące symptomy. Kobiety najczęściej zauważają problem podczas codziennego czesania lub mycia. Okazuje się, że coraz więcej włosów zostaje na szczotce, chociaż nic nie zmieniliśmy w dotychczasowej pielęgnacji.

Sam fakt wypadania włosów nie powinien być niczym niepokojącym, jednak w tym przypadku znaczenie ma ilość. Im więcej, tym problem jest poważniejszy i tym szybciej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Pojedyncze włosy, które znajdziemy na poduszce, w odpływie czy właśnie na grzebieniu, to raczej oznaka prawidłowego przebiegu żywotności włosów.

Tę najważniejszą diagnozę postawi jednak specjalista. W tym przypadku jest to trycholog, który posiada wiedzę właśnie z zakresu zdrowia skóry głowy oraz włosów. Jego zadaniem jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca). Pomoże on ustalić, jakie czynniki mogą mieć wpływ na występowanie powyższego problemu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

 

Czy wypadanie włosów to poważny problem?

Wczesne zauważenie problemu z wypadaniem włosów gwarantuje, że szybciej możemy sobie z nim poradzić, a przy wsparciu lekarza możliwe, że zatrzymamy jego niekorzystne skutki. Warto pamiętać, że różne czynniki powodują utratę owłosienia, a niektóre z nich są jedynie tymczasowe. Często znikają nawet bez naszej większej pomocy – mowa tu m.in. o sezonowych problemach lub stresujących sytuacjach w życiu.

Nie można jednak bagatelizować wypadania włosów, ponieważ może się ono przerodzić w znacznie poważniejsze komplikacje. Niekiedy jest to sygnał od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego – np. gdy zmieniliśmy na niekorzyść dietę lub gdy wystąpił niedobór witamin. Nasze ciało informuje nas, że to najlepszy czas na zmiany.

Ciąża a wypadanie włosów

Początkowo możemy zauważyć, że włosy stają się ładniejsze, bardziej lśniące i wizualnie gęstsze. To przede wszystkim zasługa hormonów. Oczywiście nie każda kobieta widzi poprawę na lepsze, chociaż jest to dosyć często spotykane. Ma to także pozytywny wpływ na samopoczucie – przyszłe mamy czują się pewniej, ładniej i jak często określają to inni – wyglądają promiennie. Komplikacje zaczynają się jednak po ciąży, kiedy organizm na nowo musi wrócić do dawnego trybu.

Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego występuje?

U kobiet niezwykle znaczącą rolę odgrywają hormony. To właśnie niestabilna gospodarka hormonalna prowadzi do tego, że nasze ciało ma problemy z poprawnym funkcjonowaniem. Rozumieją to zarówno młode dziewczęta, które przechodzą okres dojrzewania, panie w okresie menopauzy oraz kobiety w ciąży, a także po niej.

Ale jak jest w przypadku kobiet po ciąży? Ważne, czy jest to jeszcze etap kamienia, czy może moment, w którym odstawiliśmy dziecko od piersi. Wiele młodych mam obawia się, że to co jedzą może mieć duży wpływ na zdrowie dziecka, które karmione jest w tym momencie mlekiem matki. Oczywiście jest to słuszna obawa, ale należy pamiętać, że spożywane przez nas posiłki nie mogą eliminować zbyt wiele składników odżywczych. Inaczej skutkować będzie to właśnie utratą włosów czy pogorszeniem stanu cery.

Wypadanie włosów – sposoby na wzmocnienie struktury włosa

Istnieją domowe metody, które sprawiają, że w prosty sposób można wzmocnić strukturę włosa lub zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Warto pamiętać, że codzienne stylizowanie fryzury także może mieć wpływ na stan skóry głowy. Częste korzystanie z suszarki i wysoka temperatura prowadzą do przegrzania – tak samo jak noszenie zimowych czapek wykonanych z nieoddychających materiałów. Powinno się tego bezwzględnie unikać.

Można natomiast zmniejszyć moc suszarki, co w rezultacie sprawia, że włosy suszymy dłużej, ale nie narażamy ich na dodatkowe uszkodzenia. Warto także pozwolić skórze głowy odpocząć i jeżeli spędzamy wiele czasu w domu, to spróbować suszenia włosów bez użycia dodatkowych urządzeń. Jeżeli natomiast nie mamy możliwości zrezygnowania z dodatków stylizujących (takich jak prostownice, lokówki, czy właśnie suszarki), to pamiętajmy o wybieraniu kosmetyków termoochronnych.

Wypadanie włosów może być też konsekwencją nieodpowiednich fryzur. Częste ściskanie gumką, czy zaplatanie ciasnych warkoczy skutkuje tym, że w krótkim czasie następuje osłabienie struktury włosa. Delikatny, luźny splot może być jednak odpowiedni podczas snu – wtedy nie narażamy się na nieumyślne przygniatanie pojedynczych pasemek.

Jeżeli wciąż jesteśmy na etapie karmienia piersią – lepiej zachować ostrożność w przypadku niektórych, domowych sposobów na zatrzymanie wypadania włosów. Nie przyjmujmy także suplementów diety bez wcześniejszej zgody lekarza prowadzącego. Zwracajmy uwagę na produkty, które aplikujemy zewnętrznie na skórę.

Stosowana dieta ma ogromne znaczenie, ale ją także warto skonsultować ze specjalistą – w tym przypadku z dietetykiem, któremu dostarczymy wyniki badań. Pomoże on wybrać takie posiłki, które bezpieczne będą zarówno dla naszego zdrowia, jak i naszej pociechy. Bogate w witaminy i składniki odżywcze dania to klucz do odpowiedniego samopoczucia oraz do eliminacji problemów z cerą czy włosami.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Co jeszcze można zmienić w codziennej rutynie? Istotną rolę odgrywa pielęgnacja włosów, która po ciąży pomoże wzmocnić strukturę słabszych pasemek. Do mycia należy stosować produkty, które znacząco zredukują problem. Marka Vichy opracowała skuteczną formułę – Dercos – Szampon wzmacniający może być stosowany nawet kilka razy w tygodniu. Przeznaczony jest do wszystkich typów włosów, które zmagają się z łamliwością i wypadaniem. Skuteczność została potwierdzona dermatologicznie.

Jeżeli problem jest znacznie poważniejszy, konieczne może się okazać dopasowanie dodatkowych produktów, których celem będzie redukcja wypadania włosów. Co okazuje się odpowiednie dla młodych mam, które ciąże i karmienie mają już za sobą? Dercos Aminexil Clinical 5 – formuła dla kobiet opracowana także przez markę Vichy.

To nic innego jak ampułki odpowiednie do aplikowania zewnętrznie. Regularne używanie powyższego produktu sprawia, że już po trzech tygodniach zauważalna jest różnica.

Ampułki należy aplikować na mokrą lub suchą skórę głowy. Przy kuracji intensywnej należy zużywać jedną ampułkę dziennie przez sześć tygodni. Zalecana jest także kuracja podtrzymująca, w której ograniczamy ilość do trzech aplikacji rozłożonych na siedem dni.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button