Patronaty

XXIX FESTIWAL PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ TRATWA 2013 Chorzów rusza już 8 listopada

Pierwsza edycja miała miejsce w 1983 roku – jeden z najstarszych festiwali szantowych, mający wpływ na kształt i rozwój polskiej kultury marynistycznej, w latach świetności odbywał się w katowickim “Spodku” i gromadził tysiące widzów, w latach 90-ych sukcesywnie podupadał, zmianiając podmioty odpowiedzialne za organizację, by finalnie zostać zawieszonym.

Od tego czasu na Śląsku zabrakło imprezy mogącej choć w niewielkim stopniu przejąć funkcję Tratwy.

W 2008 roku Fundacja HALS podjęła się reaktywacji jednej z najważniejszych i legendarnych imprez szantowych w Polsce, przenosząc miejsce imprezy do Chorzowa, zachowując jej klasyczny charakter i termin realizacji. Po 3 latach cykliczności, festiwal został z aprobatą przyjęty zarówno przez chorzowską publiczność, obdarzony zaufaniem władz lokalnych i środowisk twórczych Miasta, został wpisany na listę cyklicznych imprez w Chorzowie, a o popularności świadczy rosnąca z roku na rok ilość publiczności, jak i mediów współpracujących.

W trakcie 3 dni festiwalu odbywa się szereg koncertów i imprez towarzyszących związanych z kulturą marynistyczną.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W trakcie festiwalu odbywa się koncert konkursowy, na który wstęp jest nieodpłatny. Celem koncertu jest wspieranie twórczości młodych twórców, pomoc w pracy nad warsztatem artystycznym.

8 listopada 2013 (piątek)

godz. 19.30 – Koncert „W portowej tawernie cz. I”

wystąpią: Banana Boat

bilety: 23,00* / 33,00**

                                                   

Banana Boat

Męski sekstet wokalny, wykonujący utwory a cappella, specjalizujący się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej oraz w autorskiej interpretacji szanty klasycznej, a także eksperymentujący z innymi gatunkami muzycznymi (kolędy, utwory o charakterze popularnym i jazzowym).

Od roku 1998 zespół Banana Boat zdobył najważniejsze nagrody w ramach polskich festiwali muzyki morza, nagrał dwa albumy, uczestniczył w licznych projektach zbiorowych i nieustannie koncertuje w Polsce i za granicą występując zarówno dla publiczności kameralnych klubów jak i wielkich festiwali.

 

9 listopada 2013 (sobota)

godz. 12.00 – Przegląd Konkursowy

wstęp wolny

godz. 18.00 – Koncert „W portowej tawernie cz.II”

wystąpią: Jerzy Porębski, Klang oraz laureaci konkursu

bilety: 25,00* / 35,00**

 

JERZY PORĘBSKI – ikona polskiej sceny szantowej, autor piosenek o życiu i pracy na morzu. Twórca wielu żeglarskich przebojów (“Gdzie ta keja”, “Cztery piwka” i inne). Jako naukowiec pływał 30 lat na statkach naukowych i rybackich po trzech oceanach.

Laureat wielu znaczących nagród na festiwalach w kraju i zagranicą.

Wraz z Ryszardem Muzajem, Mirosławem Peszkowskim, Markiem Szurawskim współzałożyciel i wieloletni członek kultowej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony.

 

KLANG

Założony w 1997 roku męski zespół wokalny. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu a'capella utworów o tematyce morskiej. Repertuar zespołu stanowią szanty klasyczne, autorskie piosenki żeglarskie, oraz powstałe w okresie międzywojennym polskie pieśni związane z morzem. Atrakcyjne brzmienie, połączone z wysoka kulturą muzyczną oraz łatwość nawiązania kontaktu z publicznością sprawiają, że koncerty Klangu cieszą się dużą popularnością. Zespół posiada w repertuarze także program dla dzieci o tematyce morskiej, wydał dwie autorskie płyty oraz płytę z piosenkami żeglarskimi dla dzieci.

 

10 listopada 2013 (niedziela)

godz. 18.00 – Koncert „W portowej tawernie cz.III”

wystąpią: EKT Gdynia, Znienacka Projekt

bilety: 23,00* / 33,00**

 

EKT GDYNIA

Nieskrępowana zabawa, humor i niezmienna radość i umiejętność nawiązywania kontaktu z publicznością to wizytówka sceniczna zespołu. Grupa istnieje od 1986 roku. Rozpoczynali od piosenki turystycznej, by z biegiem czasu na trwałe związać się ze sceną żeglarską. Jako jedni z pierwszych wprowadzili mocne brzmienie i elektryczne instrumentarium. Wiele piosenek grupy stało się niekwestionowanymi przebojami, śpiewanymi przez całą żeglarską Polskę. Koncertują po całym kraju kilkadziesiąt razy w roku. Nagrali 5 autorskich płyt CD, wiele razy gościli w radiu i telewizji.

 

ZNIENACKA PROJEKT

Jest realizacją pomysłów, które w głowie rodziły się od długiego czasu. Utwory autorskie i tłumaczenia piosenek z repertuaru m.in. zespołu The Greate Big Sea, które w znakomitej większości są zasługą Sławka Cygana przeplatają się z coverami znanych żeglarskich standardów. Ale ponieważ nazwa zobowiązuje – ZNIENACKA okazuje się, że znana wszystkim pieśń aranżacyjnie może zaskakiwać.

_______________________

*   ceny biletów w przedsprzedaży www.rezerwacje.hals.krakow.pl

** ceny biletów w sprzedaży bezpośredniej

Bilety do nabycia od 22 października:

Chorzów: Tawerna Żeglarska “Stary Port”, ul. Rynek 13/3

Kraków: Fundacja “HALS”, ul. Straszewskiego 27

“Stary Port” (Chorzów ul. Rynek 13/3) od 8 listopada br.  w godzinach otwarcia tawerny.

 

Organizator:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa, Sportu i Turystyki “HALS”

31-113 Kraków, ul. Straszewskiego 27

tel/fax 012/423 22 36

e – mail: hals@hals.krakow.pl

www.hals.krakow.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button