KrajRegion

Z wizytą u podologa.

Dla wielu osób pedicure kojarzy z zadbanymi stopami i paznokciami polakierowanymi na modny kolor. Jednak profesjonalna sesja u podologa przynosi o wiele więcej korzyści, które wykraczają poza kwestie estetyczne. Specjalista koncentruje się przede wszystkim na zdrowiu stóp oraz profilaktyce różnych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli stopy są źródłem jakichkolwiek problemów, warto udać się prosto do gabinetu podologicznego!

 

Czym zajmuje się podologia?

Podologia jest specjalizacją z pogranicza medycyny i kosmetologii. Obejmuje ona kompleksową pielęgnację kończyn dolnych, wliczając w to zarówno skórę, jak i paznokcie. Podolog musi dysponować szeroką wiedzą z zakresu zaawansowanej patologii stóp i paznokci, biomechaniki, problemów limfatycznych i naczyniowych kończyn dolnych, cukrzycy oraz infekcji tkanek skórnych. Niezbędna jest także umiejętność wykonywania bezpiecznych zabiegów z przerwaniem ciągłości tkanek, opatrywania ran oraz dbania o sterylność narzędzi i otoczenia. Najczęściej wykonywane zabiegi w gabinecie podologa to korekta paznokci, usuwanie modzeli i nagniotków, kuracja zmian grzybiczych i pielęgnacja stopy cukrzycowej. Oprócz tego, specjalista musi znaleźć przyczynę problemu oraz przedstawić klientowi takie zalecenia profilaktyczne, które wyeliminują problem w przyszłości.

Kiedy podolog pomoże?

Stopy to jedna z najciężej pracujących części ciała, a ich dolegliwości potrafią być bardzo dokuczliwe. Podologia jest dziedziną dysponującą najszerszą i najbardziej kompletną wiedzą na temat stóp. Dermatolog, flebolog, chirurg czy ortopeda zawsze będą patrzyli na problem przez pryzmat swojej specjalizacji, natomiast od podologa, mimo że nie jest on lekarzem, można oczekiwać kompleksowego, holistycznego podejścia do kwestii zdrowych i pięknych stóp.

Zdrowe paznokcie

Paznokcie odpowiedniej długości, wypolerowane i perfekcyjnie ukształtowane to ideał, który nie zawsze można osiągnąć domową pielęgnacją. Podolog skoryguje wrastające i wkręcające się paznokcie za pomocą tzw. klamry ortonyksyjnej. W przypadku uszkodzeń płytki, czy to wskutek zaawansowanej grzybicy czy urazów mechanicznych, pomoże pozbyć się nieestetycznie wyglądających zmian i zrekonstruuje uszkodzone fragmenty paznokcia.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Czysta skóra stóp

Wilgotna i często pozbawiona dostępu powietrza skóra na stopach stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które czasem powodują świąd, infekcje, a także są przyczyną krępującego zapachu. Pedicure podologiczny pozwoli usunąć martwe tkanki i przywrócić skórę do dobrego stanu. Podolog poradzi także, jaką kurację stosować w warunkach domowych, żeby pozbyć się przyczyn i objawów dolegliwości. Podpowie też, jak dbać o codzienną higienę i jakich nawyków unikać, aby nie dopuścić do powrotu problemu.

Brak odcisków

Zrogowacenia skóry stóp mogą z czasem stać się przyczyną bolesnych dolegliwości, jak odciski czy pękające pięty. Poprzez zabiegi obejmujące usuwanie martwego naskórka, a także profesjonalne nawilżanie podolog pomaga pozbyć się modzeli i popękanej skóry. Warto pamiętać, że standardowo pedikurzyści nie mają przygotowania do wycinania odcisków i odmawiają wykonywania tego typu zabiegów. Gdy zachodzi konieczność interwencji poza warstwę naskórka, konieczny jest podolog. Wycięcie odcisku to zabieg, który można wykonać podczas pierwszej wizyty, a klient opuszcza gabinet ciesząc się o wiele wyższym komfortem podczas chodzenia niż przy wejściu.

Profilaktyka

Podczas wywiadu i badania doświadczony podolog jest w stanie wykryć na wczesnym etapie problemy takie, jak infekcje grzybicze, zmiany cukrzycowe i naczyniowe czy halluksy. Dzięki temu można przeprowadzić skuteczną terapię, a także dowiedzieć się, jak powstrzymać patologiczne zmiany w obrębie skóry, kośćca i układu krwionośnego stóp w przyszłości. Ponieważ choroby stóp związane są często z niedomaganiem całego organizmu, podolog może zalecić konsultację u lekarza – ortopedy, dermatologa czy diabetologa.

Jak trafić do dobrego podologa?

Podologia jest stosunkowo nową gałęzią branży kosmetycznej. Podolog w Krakowie czy innym większym mieście będzie bez porównania łatwiej dostępny, niż w mniejszych miejscowościach, ale warto zadać sobie trochę trudu, aby trafić do profesjonalisty. Regulacje prawne dotyczące zawodu podologa są dosyć skąpe, dlatego też warto szukać specjalistów z dużym doświadczeniem i profesjonalnie wyposażonych gabinetów. Pomocne mogą okazać się rekomendacje znajomych oraz opinie klientów, znajdujące się w Internecie.

Artykuł powstał przy współpracy z Konfederacka11.pl

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button