RegionWiadomość dnia

Za detoks po dopalaczach powinni płacić ci, którzy je zażywają? Koszty leczenia na Śląsku lawinowo rosną!

Poszukując wrażeń – biorą dopalacze. Za ich kosztowny detoks często płacą wszyscy podatnicy. Na problem zwracają uwagę medycy i pytają, czy zażywający środki psychoaktywne za swoje leczenie nie powinni płacić sami.

 

ZOBACZ NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU “KIERUNEK ZDROWIE”

Kierunek Zdrowie – wydanie 20.10.2018

Pacjent po dopalaczach to pacjent trudny i często agresywny. -Pacjenci po dopalaczach to generalnie pacjenci, o których najczęściej nic nie wiemy – zaczynając od historii ich choroby często także po dane identyfikacyjne, bo to są pacjenci bez dokumentów, więc traktowani jako pacjent NN no i po zażyciu nieznanej substancji, o której najczęściej nie mamy zielonego pojęcia. Dlatego, że jeśli chodzi o dopalacze, to nie jest tak jak z klasycznymi narkotykami, gdzie wiemy jaki jest mechanizm działania, jaka jest odtrutka i jak pomóc takiemu pacjentowi – mówi dr Marcin Markiel, internista z Izby Przyjęć WSS nr 4 w Bytomiu.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dlatego lekarze najpierw muszą wykonać serię badań, często bardzo kosztownych. -My musimy wiedzieć, czy on nie ma zawału serca, ponieważ powikłania są bardzo groźne przy zastosowaniu. Proszę pamiętać, że to są środki silnie pobudzające. Co tam się daje często nie wiemy, a więc diagnostyka bardzo droga żeby ustalić co jest, następnie zastosowanie leków ukierunkowanych, ale tą kierunkowość diagnostyczną trzeba przeprowadzić a to wszystko kosztuje – mówi Dr n. med. Jerzy Pieniążek, dyrektor naczelny WSS nr 4 w Bytomiu.

 

CZYTAJ TAKŻE: Jak oglądać TVS? Telewizja TVS dostępna w całej aglomeracji za darmo!

Jak oglądać TVS? TVS dostępna w całej aglomeracji śląskiej za darmo

Szacuje się, że na badanie jednego pacjenta po dopalaczach szpital wydaje od 300 do 800 złotych. A w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu liczba takich pacjentów rośnie. W 2016 roku przyjęto ich 19, rok później 54 a tylko do września tego roku było ich 40. Wielu takich pacjentów nie jest ubezpieczonych, więc koszty ich leczenia ponoszone są wszystkich podatników…
(Sandra Hajduk)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button