KrajRegionWiadomość dnia

Zadłużamy się wolniej, ale jednak Śląsk wciąż ma najwięcej długów w Polsce! [RAPORT]

Wg. raportu dotyczącego zadłużenia Polaków, przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A. łączna kwota zaległych płatności na koniec 2013 roku wyniosła 39,29 miliarda złotych i w ciągu minionego roku wzrosła o ponad 1,5 miliarda złotych, czyli 3,83 proc. Tempo zwyżki tej kwoty było najniższe od 6 lat. Zwolnił również przyrost liczby dłużników. W minionym roku grupa ta powiększyła się o zaledwie 2 procent. Na koniec 2013 roku 2,32 miliona Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.

39,82 mld zł – kwota zaległych płatności
2,32 mln – liczba klientów podwyższonego ryzyka

Pierwsze półrocze 2013 roku upłynęło pod znakiem spowolnienia gospodarczego, które odbiło się również na sytuacji finansowej polskich rodzin. Przez pierwsze 6 miesięcy wyraźnie rosła liczba dłużników i mimo, że wraz z polepszającą się sytuacją gospodarczą ich liczba zaczęła stopniowo maleć, to w skali całego roku grupa ta powiększyła się o 2 proc w stosunku do roku 2012. Na koniec 2013 roku 2,32 miliona Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań.

-Ożywienie gospodarcze stosunkowo szybko przełożyło się na stan budżetów domowych. W drugiej połowie minionego roku liczba dłużników i suma ich zaległości zaczęły powoli spadać. W poprzednich latach mieliśmy zaledwie kilka miesięcy, w których notowaliśmy podobną sytuację – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Niechlubnym liderem zestawienia zaległych płatności jest województwo śląskie. Suma nieuregulowanych długów przkroczyła na Śląsku kwotę 8,22 mld zł! To o ponad 2 miliardy złotych więcej niż zadłużenie w województwie mazowieckim. Łączna kwota zaległych płatności Polaków w 2013 roku powiększyła się o 1,5 miliarda złotych, czyli 3,83 proc. Na koniec grudnia wyniosła 39,82 miliarda złotych. W porównaniu do wcześniejszych raportów dynamika przyrostu łącznej kwoty zaległych płatności była zdecydowanie niższa. Np. w latach 2010-2012 osiągała ona od 15 do 40 proc. Na koniec 2013 roku również wyhamował wzrost liczby dłużników, który obecnie wynosi 2 proc, (w ciągu całego roku przybyło 55 tysięcy dłuzników) dla porównania w analogicznym okresie 2012 roku wynosił on 9 proc.

-W naszej ocenie rok 2013 można uznać za przełomowy. Po raz pierwszy spadek liczby dłużników i łącznej sumy zaległych płatności ma bardziej trwały charakter. Spodziewamy się, że zadłużenie może jeszcze wzrastać, ale już w nie tak dynamiczny sposób, jak w latach minionych. Bardzo wiele będzie zależało od tego, jak zarządzaliśmy budżetem pod koniec roku, w okresie świątecznym. Przekonamy się o tym pod koniec I kwartału 2014 roku. – dodaje Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor

Eksperci BIG zwracają uwagę, że w 2013 roku nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. Wzrost ten wyniósł zaledwie 255 złotych i obecnie przeciętne zaległości wynoszą 17 161 zł. Dla porównania w 2012 roku średnia wzrosła o niemal 400 złotych. Na koniec 2013 roku zaległości największego dłużnika z Mazowsza, wyniosły ponad 110 milionów złotych. Jego dług w ciągu roku zwiększył się o ponad 9 milionów złotych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button