KrajRegionSilesia Flesz

Zagraj o staż w Parlamencie Europejskim. Bruksela czeka

Konkurs polega na napisaniu listu motywacyjnego oraz wypełnieniu formularza, w którym, poza ogólnymi informacjami o kandydacie na staż, znajdują się także opisowe pytania konkursowe. Dotyczą one przyszłości, pomysłu na siebie i wyzwań, które się w życiu podejmuje. Ostatnim dniem składania formularzy zgłoszeniowych oraz nadsyłania listów motywacyjnych jest 30 listopada 2015 r. Regulamin konkursu, formularze oraz pozostałe informacje dostępne są na stronie internetowej posła Marka Plury.

 

W rekrutacji mogą wziąć udział studenci zainteresowani kwestiami polityk europejskich, w tym: polityki zatrudnienia, polityki społecznej, włączeniem społecznym, wyrównywaniem szans, turystyką, transportem oraz polityką regionalną. Warunkiem startu w konkursie są dobre wyniki studiów w zakresie: prawa, administracji, politologii, stosunków międzynarodowych, europeistyki, nauk społecznych i ekonomicznych, filologii oraz dziennikarstwa. Od kandydatów oczekuje się także biegłej znajomości języka angielskiego lub francuskiego w mowie i w piśmie, oraz wiedzy na temat instytucji europejskich i ich zadań.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Drugi etap, do którego zakwalifikują się wybrani kandydaci, będzie miał formę rozmowy z jury. Jeżeli wśród tych kandydatów znajdzie się osoba legitymująca się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to automatycznie staje się studentem, który weźmie udział w stażu. Miesięczne staże będą realizowane od lutego do maja 2016 r. w biurze poselskim Marka Plury w Brukseli. Każdy stażysta otrzyma stypendium w wysokości 1000 euro na pokrycie kosztów podróży i utrzymania się.

 

Realizator konkursu, europoseł Marek Plura tak opisuje jego szczegóły:

 

Konkurs przeprowadzamy w dwóch etapach, podobnie jak to jest przy naborze do pracy w instytucjach unijnych. Mam nadzieję, że w ten sposób młodzi ludzie oswoją się z myślą o przyszłych aplikacjach. Chciałbym, żeby w tych instytucjach pracowało więcej Ślązaków.

 

Chciałbym też poznać tych, którzy znają i kochają nasz region, którzy – podobnie jak ja – chcieliby by był on doceniony w Europie. Dlatego w konkursie zadałem pytanie „Jak zachęcisz obcokrajowca do odwiedzenia województwa śląskiego?” Mam nadzieję, że będę mógł podzielić się z czytelnikami Dziennika wieloma ciekawymi, oczywiście anonimowymi, odpowiedziami.

 

Jednak dla konkursowiczów najciekawszy zapewne będzie drugi etap, w którym sześcioro wybranych przejdzie test „na żywo” z umiejętności podejmowania różnorodnych zadań,  umiejętności pracy w zespole, umiejętności komunikacyjnych, radzenia sobie z presją czasu oraz samodzielności w realizacji powierzonych zadań. Takie testy przechodzą kandydaci do pracy w Parlamencie Europejskim. Tak naprawdę szykujemy naszej młodzieży bardzo fajne, całodzienne warsztaty, podczas których każdy będzie mógł lepiej poznać swoje mocne strony.

 

Szczególnie serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konkursie studentów z niepełnosprawnościami. Wiem, że taka zachęta pomaga uwierzyć w siebie, dlatego przygotowałem dla nich pewne preferencje, a ja sam, jak widać jestem przykładem na to, że można i że warto być aktywnym mimo niepełnosprawności. Zachęcam jednak wszystkich do startu w konkursie, bo dzięki moim współpracownikom realizuję tzw. staże wysokiej jakości, gdzie każdy wypróbuje się w realnych zadaniach pracy parlamentarnego asystenta.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button