KrajRegion

Żaluzje, z których płynie prąd, czyli zastosowanie fotowoltaiki w budownictwie

Jednym z ciekawszych sposobów  wykorzystania ogniw fotowoltaicznych jest połączenie ich z  żaluzjami przeciwsłonecznymi. Same żaluzje stosowane są wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem i chcemy ograniczyć docieranie promieni słonecznych do wnętrza, tak wiec idealnie łączą się z fotowoltaiką . Dodatkowo mogą również pełnić funkcję elementów dekoracyjnych.

 

Ciekawym przykładem zastosowania BIPV w formie żaluzji przeciwsłonecznych  mogą być realizacje firmy ML System na przykładzie  przejścia granicznego w Budomierzu lub  biurowca Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Budomierzu i Gliwicach zastosowane zostały moduły fotowoltaiczne w formie żaluzji przeciwsłonecznych  w systemie ML System-P solar.  Jest to kompletny system żaluzji  wykonany ze stopu aluminium AW-6060. Kształt wszystkich profili bazuje na przekroju prostokątnym z wyoblonymi krawędziami o promieniu 10mm. Elementem nośnym są słupy aluminiowe, pomiędzy którymi rozpięte są poziome profile aluminiowe stanowiące podstawę pod panele PV. Panele PV mocowane są za pośrednictwem wsporników aluminiowych. Okablowanie paneli prowadzone jest wzdłuż słupów w specjalnie zaprojektowanych korytach zakrywanych klipsem maskującym. Wykończenie profili aluminiowych stanowi powłoka lakiernicza zgodna (w kolorach RAL) z wymogami technicznymi Qualicoat. Wszystkie elementy złączne wykonane są ze stali nierdzewnej A2.

 

Żaluzje łączą w sobie dwie funkcje ochrony przeciwsłonecznej pomieszczeń oraz produkcji energii elektrycznej. Wymiary żaluzji można swobodnie dostosowywać do wymagań projektu.

 

Na obiekcie w Gliwicach zastosowane były lamele o długości 1499 mm i 1544 mm, natomiast w przypadku Budomierza, ich długość mieściła się w przedziale od 1460mm do 2405 mm. W Gliwicach moduły fotowoltaiczne zbudowane zostały z wykorzystaniem celek  monokrystalicznych , natomiast w Budomierzu do produkcji lameli wykorzystano celki polikrystaliczne.
 

 

W DPG Budomierz wykonano 107 m2 modułów fotowoltaicznych, moc zainstalowana wyniosła 10839 Wp, przewidywany roczny uzysk energii to 9200 kWh. W Gliwicach odpowiednio, powierzchnia modułów wyniosła 90,99 m2, moc zainstalowana to 10910 Wp, natomiast przewidywany roczny uzysk energii jest na poziomie 6700 kWh.  

 

Firma ML System produkuje moduły fotowoltaiczne uwzględniając oczekiwania Inwestora oraz wymagania konkretnych realizacji. Tak więc np. w Gliwicach pomimo mniejszej powierzchni modułów niż w Budomierzu, osiągnięta została wyższa moc zainstalowana. Wynika to z innego rozstawu celek fotowoltaicznych w modułach, który podyktowany był oczekiwanym przez Inwestora  stopniem przezierności (zacienienia) lameli przeciwsłonecznych. Natomiast przewidywany roczny uzysk energii przewidywany jest większy w Budomierzu (odwrotnie niż z zainstalowaną mocą ), a wynika to z większego nasłonecznienia w porównaniu do Gliwic.

 

Elementem wartym wspomnienia w tym miejscu, a często pomijanym jest sprawa oprogramowania monitorującego. Na obu realizacjach  zastosowany został autorski program firmy ML System wizualizujący on-line uzysk energetyczny z instalacji fotowoltaicznej oraz innych systemów posiadający zdolność komunikacji z systemem nadrzędnym. Udostępnia on  monitoring oraz sterowanie instalacją fotowoltaiczną (System Zarządzania Energią) dla służb technicznych budynku. Trzon systemu stanowi stacja serwerowa, która bezpośrednio komunikuje się ze sterownikami obiektowymi. Przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP i sieci Ethernet można też monitorować i zarządzać obiektami poprzez łącza WLAN. Używając oprogramowania SZE z poziomu centrów nadzoru można uzyskać dostęp do instalacji w czasie rzeczywistym. System haseł i zabezpieczenia systemowe przy wykorzystaniu protokołu TCP/IP gwarantują, że tylko osoby uprawnione, znające hasło będą miały dostęp do danej instalacji.

 

System Zarządzania Energią synchronizuje energię dostarczaną do sieci energetycznej budynku poprzez sterowanie energii oraz redukcję mocy czynnej i biernej w systemie inwerterów. SZE nadzoruje sektorowe odladzanie paneli grzewczo-fotowoltaicznych (jeżeli taka opcja jest zainstalowana). Sewer systemu posiada centralną szafę automatyki/diagnostyki. Komunikacja z sterownikami obiektowymi może się odbywać poprzez medium światłowodowe lub miedziane z prędkości 50Mb/s.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button