KrajRegion

Zapowiedź spacerów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na październikowe spacery.

 

Historyczny spacer śladami bytomskiej społeczności żydowskiej, organizowany przez Muzeum Górnośląskie odbędzie się w niedzielę 3 października. Tym razem spacerowa trasa obejmie m.in. cmentarz i miejsca, w których znajdowały się żydowskie szkoły. Kolejne przystanki wyznaczą:  siedziba Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów i dom starców na ulicy Smolenia 4- tam znajduje się jedyny zachowany wyraźny ślad po zapomnianej społeczności. Na spacer zaprasza Magdalena Pospieszałowska. Tydzień później, w niedzielę 10 października miłośnicy lokalnej historii będą mieli okazję pójść tropem średniowiecznej historii miasta. Spacer archeologiczny poprowadzi Jarosław Święcicki z Działu Archeologii MGB. Początek o godzinie 12.30. Zbiórka przed gmachem głównym  Muzeum. Bilet za 1 zł do kupienia kasie biletowej MGB budynku na Placu Sobieskiego.

O miastach takich jak Bytom, można myśleć jak o palimpseście…

O miastach takich jak Bytom, można myśleć jak o palimpseście, w którym zmiany polityczne i demograficzne spowodowały przerwanie pewnej historii i rozpoczęcie nowych zapisków. Jest to miasto, w którym, przyglądając się uważnie jego przestrzeni, dostrzec można ślady poprzednich warstw, zapisanych przez dawnych mieszkańców. Jedną z ważnych grup była w Bytomiu społeczność żydowska – przed wojną dość liczna i znacząca, pozostawiła po sobie materialne dziedzictwo, które nową treścią wypełniali Żydzi przybyli tutaj po wojnie. Podczas spaceru, będziemy chcieli opowiedzieć o kilku miejscach, w których spotykają się te dwie historie- mówi Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego.

Przechadzka po mieście będzie okazją żeby wspomnieć m.in. postać Franza Landsbergera, któremu udało się namówić władze miasta do wybudowania gmachu Teatru Miejskiego, w którym dzisiaj siedzibę ma Opera Śląska. Zatrzymamy się także na ulicy Smolenia 4. To nieliczne z miejsc, gdzie znajdują się namacalne dowody obecności społeczności żydowskiej w Bytomiu. W podwórku, na murze oficyny zachowały się wymalowane gwiazdy Dawida- mówi Magdalena Pospieszałowska. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Spacer jest częścią realizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu projektu „Ślad pokoleń. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. W ramach inicjatywy w listopadzie br. zostanie zrealizowanych szereg przedsięwzięć, które pozwolą na bliższe poznanie  historii i kultury Żydów na Górnym Śląsku.

Wystawa z bytomskiej gminy wyznaniowej

4 listopada zostanie otwarta wystawa prezentująca judaika, pochodzące z bytomskiej gminy wyznaniowej. O nieobecnych przypomną m.in.: cenne wyposażenie z Żydowskiego Domu Modlitwy, fotografie, pocztówki. Ponadto woluminy w językach hebrajskim oraz jidysz z wpisami i pieczęciami własnościowymi. Wystawę uzupełniać będą film, a także książka „Dwa światy. Od Synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, które obejmować będą elementy dziedzictwa niematerialnego Żydów. Dzięki temu na ekspozycji pojawią się wątki, których nie można zaprezentować na wystawie poprzez zachowanie eksponaty.

Zapowiedź październikowych spacerów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu / fot. UM Bytom01

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button