KrajRegionWiadomość dnia

Zastosowanie fotowoltaiki na fasadach aluminiowych

Każdy użytkownik życzy sobie, aby koszty utrzymania budynku były jak najniższe i właśnie w spełnieniu tych oczekiwań pomaga nowoczesny produkt – moduły fotowoltaiczne produkujące prąd i jednocześnie stanowiące wypełnienie ścian aluminiowo-szklanych,  których wiodącym producentem na rynku krajowym jest firma ML System.

 

Moduły fotowoltaiczne stanowią zewnętrzną szybę pakietu szklanego jedno lub dwu komorowego, a współczynnik przenikania ciepła takich zestawów może dochodzić nawet do 0,6 W/m2K.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Pakiety szybowe mogą stanowić wypełnienie fasad aluminiowych standardowych (z listwami dociskowymi i maskującymi po zewnętrznej stronie) oraz fasad strukturalnych (bez listew dociskowych i maskujących od zewnątrz), a także systemów okienno-drzwiowych.

 

Bardzo istotne jest aby moduły fotowoltaiczne w rozwiązaniach fasadowych cechowała poza produkcją prądu także wysoka estetyka. Ponadto zestawy szybowe z modułami muszą posiadać odpowiednią przezierność, izolacje termiczną, wysoką trwałość i niejednokrotnie wiele innych cech zaprojektowanych indywidualnie. Aby produkt był kompletny, spełniający oczekiwania inwestora, a jednocześnie nie niweczący zamierzonego efektu architektonicznego wymagana jest szeroka współpraca z projektantami, inwestorami i tutaj firma ML System z bogatym doświadczeniem  i szerokim zapleczem inżynieryjnym wyróżnia się na tle innych firm z branży. Zaplecze specjalistów w firmie ML System to kilkudziesięciu inżynierów z branży elektrycznej, konstrukcyjnej, automatyki, elektroniki, nanotechnologii, którzy na każdym etapie projektowania i realizacji służą pomocą, doradztwem zarówno inwestorom jak i projektantom.

 

Tendencje projektantów w ostatnim czasie dążą do minimalizacji konstrukcji i maksymalizacji powierzchni szklanych. Moduły fotowoltaiczne nie stanowią w tym żadnych przeszkód. Dla przykładu firma ML System wykonała moduły fotowoltaiczne o szerokości dochodzącej do 2,2m i wysokości ponad 2,8m, o ciężarze ponad 350kg, co jest znaczącym osiągnięciem nie tylko na skale europejską ale także i światową jeżeli chodzi o cienkowarstwowe moduły strukturyzowane. Elastyczność produkcji ML System sprawia także, że różnorodności gabarytów modułów w ramach jednego zadania nie jest już problemem czego przykładem jest obiekt  Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego (CSR) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Księcia Trojdena w Warszawie gdzie wykonała ponad 50 rozmiarów formatek w ilościach od kilku do kilkudziesięciu sztuk każdego wymiaru.

 

Często na szybach w narożach pojawiają się zaparowania, skropliny, a sama szyba w dotyku nie jest przyjemna. Aby poprawić komfort cieplny w kontakcie z zestawami szybowymi zamontowanymi w fasadach, oknach i uniknąć niekorzystnych zjawisk fizycznych wyżej opisanych firma ML System skonstruowała wielozadaniowy zestaw szybowy którego zewnętrzną szybę stanowi moduł fotowoltaiczny, a wewnętrzną szyba grzejna. Ogniwa produkują prąd, zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń przez blokadę promieniowania słonecznego do wnętrza budynku, a szyba grzejna elektronicznie i w pełni automatycznie sterowana nie dopuszcza do powstawania zaparowań, skroplin, a ponadto staje się standardowym grzejnikiem dogrzewającym pomieszczenie.

 

W fotowoltaice zintegrowanej z budownictwem moduły mogą być wykonywane w technologii polikrystalicznej, monokrystalicznej, cienkowarstwowej, gdzie wymagane przezierności uzyskujemy poprzez rozstaw ogniw lub strukturyzację, jako semitransparentne oraz w innowacyjnej technologii III generacji ogniwach DSSC (z ang. Dye-Sensitized Solar Cells), które same w sobie są przezierne.  Przykłady ogniw wykorzystywanych w BIPV przedstawiono na zdjęciach.

 

Opisane technologie modułów fotowoltaicznych nie są już fikcją i w naszym kraju. Jak widać z powodzeniem są stosowane na obiektach przez firmę ML System. Moduły fotowoltaiczne zastosowane jako wypełnienie fasad aluminiowo-szklanych to innowacyjność, to oszczędności, to produkcja prądu i wysoka estetyka.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button