AlarmRegionWiadomość dnia

Zauważyli coś, czego nie widać gołym okiem. Spektakularne odkrycie na kirkucie w Żarkach!

Spektakularne odkrycie na cmentarzu żydowskim w Żarkach. Historia zaczęła się od pamiątkowego zdjęcia, na którym rodzina Siwków stoi przy grobie swojego przodka Abrahama. Później jeden z młodych historyków zauważył coś, czego nikt wcześniej nie dojrzał, czyli tzw. Ohel.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Ohely były wznoszone w celu wyróżnienia tej zmarłej osoby, a także to zadaszenie nad tym grobem miało poprawić warunki modlitwy nad grobem tego zmarłego – mówi Piotr Zamorski, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Takie budowle nad grobowcami były dedykowane najważniejszym członkom społeczności żydowskich, czyli np. cadykom, albo wysoko postawionym rabinom, a w całej Polsce znajduje się ich jedynie około 150u. Ohel znajdujący się na cmentarzu żydowskim w Żarkach miał powstać w 1905 r. i należał do rabina Szwarcberga. Został zniszczony prawdopodobnie w trakcie II wojny światowej.

Zauważyli coś, czego nie widać gołym okiem. Spektakularne odkrycie na kirkucie w Żarkach!
Zauważyli coś, czego nie widać gołym okiem. Spektakularne odkrycie na kirkucie w Żarkach!

Po odkryciu czas na kolejny etap.

– Trzeba go po prostu teraz w sposób naukowy, badawczy, metodami archeologicznymi zidentyfikować. Posłuży do tego nam georadar jakiś tam elektrooporowy – mówi Wojciech Mszyca, pasjonat historii.

I pomoc w postaci znanego archeologa Dariusza Rozmusa. Pamięć o Żydach jest obecna w świadomości mieszkańców Żarek do dzisiaj. Świadczy o tym stworzony tutaj szlak kultury żydowskiej, w skład którego wchodzą m.in. odnowiona synagoga czy stara nekropolia z jedyną zachowaną tam macewą, czyli żydowskim nagrobkiem.

– Punktem honoru jest to, żeby mówić o tym dziedzictwie kulturowym i że my przed wojną mieliśmy więcej rodzin żydowskich niż polskich i pewne elementy nawet gospodarczo to, że rozwija się tutaj handel to też jest m.in. dziedzictwo po mieszkańcach pochodzenia żydowskiego – mówi Katarzyna Kulińska-Pluta, UMiG w Żarkach.

Których w większości w trakcie wojny wypędzono i stracono w Treblince. Kirkut w Żarkach to największa tak dobrze zachowana nekropolia żydowska na Jurze.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie ponad 7 tysięcy punktów szczepień na koronawirusa. Będą też punkty szczepień drive thru [WIDEO]

Protest kierowców trolejbusów rozpoczął się w Tychach. Żądają 700 zł podwyżki

Będzie nowy dowód osobisty. Będzie zawierał nasz odcisk palca [WIDEO]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button