RegionWiadomość dnia

Zbliża się rok akademicki. Nowoczesna biblioteka już czeka na studentów

Do nowej biblioteki niektórych przygnał głód wiedzy, innych wiedza już zdobyta tu kierowała. – Powtarzam rok i wiem jakie książki wypożyczyć. Nie mam zamiaru się ścigać później z ludźmi, którzy się dopiero dowiedzą jakie książki, więc stwierdziłam, że wyprzedzę – mówi Katarzyna Białek, studentka biologii. Taki manewr przed samym rozpoczęciem roku akademickiego to rzadkość. Dlatego dziś jeszcze nowo otwarta siedziba Biblioteki Akademickiej w Katowicach świeciła pustkami. – Oprócz wolnego dostępu do zbiorów są także tradycyjne czytelnie, czytelnia czasopism i czytelnia ogólna, czytelnia zbiorów specjalnych i oczywiście dostęp do baz danych do cyfrowych czasopism – wymienia Dariusz Pawelec, dyrektor CINiBA.

Bo choć w tej skarbnicy wiedzy jest miejsce dla prawie dwóch milionów książek, biblioteka to już nie tylko papier. – W tych kartkach jeszcze parę lat temu gubiłam się sama. Było ich całe stosy na biurku, teraz wszystko mam w komputerze. Przynoszę, jedno miejsce a nie dziesięć segregatorów – zaznacza Milena Łuczak, studentka ekonomii.

Postęp techniki to nie jedyne dobrodziejstwo nowych czasów, które nastały dla studentów. – Właśnie rzuciłam prawo na rzecz dziennikarstwa. Nie wiem, może po prostu zawsze jakoś szukałam czegoś co może mnie jakoś inspirować – stwierdza Daria Jasińska, studentka WST.

Dla Darii Jasińskiej ta inspiracja przyszła na kilka dni przed rozpoczęciem roku akademickiego. Ten luz psychiczny zapewnia przyszłym żakom demografia. Studencki hymn może zabrzmieć w najbliższy poniedziałek nawet dla tych, którzy wciąż jeszcze studiów nie wybrali. Teraz to nie student walczy o indeks, ale to uczelnie walczą o studenta. – Studenci osiągający dobre wyniki mogą otrzymać stypendium w wysokości tysiąca zł miesięcznie, czyli są to tak zwane kierunki zamawiane – podkreśla prof. Andrzej Grzybowski, rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach

Ciąg dalszy artykułu poniżej

W Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach o taki zastrzyk gotówki mogą się starać przyszli budowniczy i projektanci ubioru. Wykreować swoją przyszłość mogą też na wydziale realizacji obrazu filmowego i fotografice w Zabrzu. Im szersze umiejętności, tym większa szansa na dobrą pracę i płacę. – Młodzi ludzie muszą być przygotowani. Są już przygotowani do tego, że w ciągu swojego życia kilkakrotnie będą zmieniać pracę, a może tej pracy będą szukać poza granicami kraju – uważa prof. Ryszard Koziołek, UŚ w Katowicach.

Daleko poza nim pracy w przyszłości może szukać. Ola Mazur. Wkrótce zacznie studiować… język chiński. – Można nawiązać współpracę później z tamtymi korporacjami, które bardzo często już zaczynają współpracować z Europą, ze Stanami Zjednoczonymi. Jest bardzo ciekawa perspektywa. Za taką coraz częściej właśnie obcokrajowcy uznają studiowanie na Śląsku. W murach Akademii Muzycznej w Katowicach studenci z zagranicy to już pięć procent ogółu.Rekordy popularności bije oczywiście w naszej uczelni instytut jazzu, konkretnie wokalistyka jazzowa, gdzie proporcja osób zdających do miejsc jest około 100 do 1 – oznajmia prof. Tomasz Milczka, rektor Akademii Muzycznej.

To jaką melodię przyszłości wygrają sobie studenci, zależy od ich systematyczności. – Trzeba ciągle ćwiczyć, jeżeli człowiek zrobi sobie dłuższą przerwę, to musi wracać, to tak jak ćwiczenia fizyczne – mówi Anna Wiśniewska, studentka AM w Katowicach.

Dłuższa, bo wakacyjna przerwa, właśnie dobiega końca. Kto jeszcze nie wybrał swego kierunku powinien dobrze się zastanowić. Bo nie sztuką jest zostać studentem, ale sztuką jest wybrać dobrze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button