Zielona Wyspa Śląsk

Gdzie jest najwięcej zieleni? Dla zespołu, który od kilkunastu lat związany jest z muzyką irlandzką odpowiedź wydawałaby się prosta – kraj św. Patryka. Tyle, że tego co niektórych zachwyca w Irlandii wcale daleko nie trzeba szukać. – My nawet nie musimy wyjeżdżać w lubuskie czy nad morze, ale wystarczy po prostu rudy, górki śląskie, całym tym szlakiem właśnie cysterskim przejść i zobaczyć jakie my mamy piękne okolice – uważa Adam Drewniok, zespół Carrantuohill. I do tego zielone. O ile do końca nie widać tego z zimowej perspektywy – to już krajobraz z lotu ptaka w niczym nie przypomina brudnego i zadymionego Śląska. – Staramy się pozyskiwać w województwie śląskim coraz więcej terenów do zadrzewienia i zalesienia. Pięćdziesiąt milionów sadzonek w ciągu roku to obrazuje jaka to jest potężna skala – oznajmia Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski.
30% całej powierzchni naszego województwa to tereny zielone. W całym kraju pod tym względem Śląsk zajmuje drugie miejsce. – 32% lesistości tego województwa to jest to co w polityce leśnej państwa zostało założone, że osiągniemy w 2050 roku. Śląsk już to osiągnął i będzie stale tę powierzchnię zalesiał – stwierdza Kazimierz Szabla, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Tym samym zmieniając Śląsk z czarnego na zielony. Przekonał się o tym Jurek Owsiak, który z orkiestrą chciał wystartować w kopalni. Nie udało się. Powód? Miejsce startu, na które urzędnicy nie chcieli się zgodzić tłumacząc, że Śląsk to już nie same kopalnie, ale i zieleń. – Wszystkim nam powinno zależeć na zmianie tego wizerunku. Z punktu widzenia Warszawy oczywiście najłatwiej patrzeć na Śląsk, jako tylko i wyłącznie kopalnie i huty, ale tak jest niesprawiedliwie i my z tym stereotypem walczymy – tłumaczy Waldemar Bojarun, UM Katowice.
Walczą o to nie tylko Katowice, ale i całe województwo. – Uważamy, że ekologia, która w tej chwili szeroko rozumiana jest kołem napędowym gospodarki światowej może stać się taką specjalnością Śląska i właśnie w to chcemy inwestować – deklaruje Gabriela Lenartowicz, WFOŚiGW w Katowicach. Jak przekonuje Stefan Slachta, główny architekt Bratysławy inwestycja w zieleń może tylko się opłacić. – Oczywiście to wszystko musi być mądrze i dobrze zaplanowane.
Teraz zgodnie z koncertowym planem wizerunek Śląska zmieniać chce wielu muzyków, w tym jazzmanka Urszula Dudziak. – Uwielbiam Śląsk. Cudowne miejsca, cudowni ludzie, cudowne wspomnienia i cieszę się, że jest coraz piękniejszy i coraz bardziej zielony.
I choć na razie piękniejszy i bardziej zielony jest widok z góry, to być może niebawem i z dołu będzie można powiedzieć – ale w koło… jest zielono.