Kraj

Zlikwidowano największą drukarnię fałszywych pieniędzy

Policjanci wiedzieli, że banknoty są drukowane na posesji “fałszerza”. Mieli jednak problem, aby znaleźć drukarnię, która była profesjonalnie zamaskowana.

Według Karola Jakubowskiego z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji po godzinach poszukiwań funkcjonariusze znaleźli zamaskowane pomieszczenia. Pierwsze wejście do nich znajdowało się za ścianą w piwnicy. Aby się tam dostać, trzeba było przekręcić kran, w którym była woda. Fragment ściany znajdował się na specjalnym stelażu i zawiasach, dzięki czemu można było ją otworzyć. W ukrytym pokoju funkcjonariusze zabezpieczyli odczynniki i przedmioty służące do produkcji “lewych” pieniędzy.

Drugie tajne wejście znajdowało się pod kostką brukową w chodniku. Trzeba było ją delikatnie podważyć, otwierając właz, pod którym była drabina do ukrytego podziemnego pomieszczenia. W środku funkcjonariusze ujawnili tysiące podrobionych stuzłotowych banknotów, dwie sztuki broni ostrej i ponad tysiąc sztuk amunicji. Ponadto była tam kompletna linia produkcyjna do robienia “lewych” banknotów o nominałach 100 zł oraz 50 euro. Składały się one z matryc, maszyn drukarskich i offsetowych. Były tam też jeszcze niekompletne banknoty w różnych fazach produkcji.

Według Mielniczuka w drukarni znaleziono ponad 4 tys. sztuk banknotów stuzłotowych. Śledczy podejrzewają, że skarżyski fałszerz przygotowywał się dopiero do podrabiania euro – znaleziono matrycę i linię produkcyjną, ale nie znaleziono banknotów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kolejni zatrzymani to 46-letni mieszkaniec Dolnego Śląska podejrzany o to, że działał wspólnie i w porozumieniu ze skarżyszczaninem i był “głównym dystrybutorem” banknotów. Trzeci podejrzany to 25-letni kielczanin – “odbiorca”, któremu zarzucono, że przygotowywał się do wprowadzenia fałszywek – miał dopiero otrzymać banknoty.

We wtorek podejrzanych aresztował Sąd Rejonowy w Kielcach. 46-latkom grozi kara od pięciu do 25 lat pozbawienia wolności. Czyn zarzucany 25-latkowi zagrożony jest karą do pięciu lat. Śledztwo prowadzi wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

U zatrzymanych zabezpieczono na poczet kar mienie ruchome o wartości 110 tys. zł.

Funkcjonariusze CBŚ szacują, że w okresie kilku ostatnich lat podejrzani mogli wyprodukować i wprowadzić do obrotu nawet kilkadziesiąt tysięcy podrobionych banknotów o wartości kilku milionów złotych.

Według Mielniczuka przewidywane są kolejne zatrzymania osób zamieszanych w proceder.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button