Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

W ubiegłym miesiącu Henryk Mikołaj Górecki został odznaczony Orderem Orła Białego. Tworzył muzykę różnorodną stylistycznie, pozostając jednocześnie wierny precyzji formalnej i kompozycji brzmieniowej. Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę, oraz wokalnych, między innymi II Symfonia “Kopernikańska”, psalm “Beatus vir” i “Pieśń Rodzin Katyńskich”.
Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia, zwana też “Symfonią pieśni żałosnych”, wykonana po raz pierwszy w 1976 na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Część pierwsza i trzecia utworu zostały napisane z perspektywy matki, która straciła dziecko, część druga opowiada o bólu dziecka odłączonego od matki. Nagrań III Symfonii dokonały między innymi znakomite polskie śpiewaczki – Stefania Woytowicz i Zofia Kilanowicz.
W 1992 roku wytwórnia Elektra Nonesuch wydała “Trzecią symfonię pieśni żałosnych” w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana. Płyta trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a nazwisko Góreckiego zyskało międzynarodową sławę.
Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. Wykształcenie muzyczne zdobywał między innymi w Paryżu i w Katowicach, gdzie studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.
Od 1965 roku wykładał w PWSM w Katowicach, a w latach 1975-79 był jej rektorem. W 1977 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Wkrótce porzucił pracę na uczelni, by poświęcić się komponowaniu. Był doctorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz laureatem licznych nagród i wyróżnień, między innymi: I nagrody na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, nagrody Związku Kompozytorów Polskich i Nagrody Państwowej I stopnia.
W 2003 roku Henryk Mikołaj Górecki został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w ubiegłym roku – Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła.