Zmiana zasad wydawania skierowań na specjalistyczne badania

Na lekarską diagnozę wielu pacjentów będzie czekać dłużej niż w ubiegłym roku. Powód. Od 2010 roku tylko lekarze specjaliści mogą wydawać skierowania na wysokospecjalistyczne badania. To prawo odebrano lekarzom rodzinnym, do których łatwiej było się dostać niż do poradni specjalistycznych.
– Pacjent chory chce wiedzieć o swojej chorobie jak najwięcej i jak najszybciej. Jednak ten okres oczekiwania 4 miesięcy na rezonans i 2 miesiące na tomografię komputerową, to jest dość długi okres na pacjenta, nie ukrywam – mówi Wojciech Wawrzynek, Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich.
Rozgoryczenia nie kryją pacjenci, którzy będą musieli swoje odstać, ale nie w jednej, a w minimum dwóch długich kolejkach.
Jednak Fundusz nie widzi kłopotu w tych zmianach.
– We wszystkich przypadkach nagłych oraz w przypadkach hospitalizacji, dostęp do rezonansu czy topografii jest natychmiastowy, wszystkie inne przypadki, gdy trzeba odczekać trochę to nie są to przypadki zagrożenia życia – twierdzi Jacek Kopocz, rzecznik NFZ.
Trudno to zrozumieć pacjentom, dla których czas ma szczególne znaczenie. W największym kłopocie są osoby, które w zeszłym roku dostały skierowania na specjalistyczne badania. Jeśli termin wypada po 31 stycznia będą musieli zapisać się na nie – jeszcze raz.