Zmiany w Kodeksie Pracy od 2019? Prawdopodobnie zaraz po wakacjach do Sejmu trafi projekt nowelizacji prawa pracy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrezygnowało z całkowitej zmiany Kodeksu Pracy. Niektóre rozwiązania jednak, etapami będą wchodzić w życie. Zmiany będą dotyczyć głównie spraw związanych z urlopami.
Istotna zmiana, która ucieszy pracowników z krótkim stażem dotyczy długości urlopu. Ma on wynosić 26 dni – dla każdego. Do tej pory pracownicy z krótkim stażem mogli cieszyć się tylko 20 dniami wolnego. 26 dni wolnych przysługiwało tylko osobom z długim stażem pracy.
Ale to nie jedyna zmiana związana z urlopami. Niewykorzystany urlop za dany rok – przepadnie w następnym. Na nadrobienie zaległości będzie czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop straci ważność.
Urlop przepadnie nawet, gdy pracownik wielokrotnie będzie składał wniosek o przyznanie urlopu, ale pracodawca, ze względu na ważne i uzasadnione okoliczności go odrzuci. W tym przypadku można ubiegać się o odszkodowanie finansowe.
Zmiana dotyczyć będzie także urlopu na żądanie. Do tej pory, by taki ulrop wziąć, wystarczyło zadzwonić rano przed pracą. Po zmianach, trzeba będzie poinformować pracodawcę 24 godziny wcześniej.
Jak bardzo trzeba być głupim, by takie coś wymyślić?