KrajKultura i rozrywkaRegion

Zmiany w magazynowaniu odpadów od 2021 roku

Europejski Zielony Ład jest innowacyjną strategią rozwoju Unii Europejskiej, mającą za zadanie proekologiczną przebudowę unijnej gospodarki. Obecnie kraje Unii są trzecim na świecie największym emitentem gazów cieplarnianych, a założeniem nowej strategii jest doprowadzenie, aby stały się pierwszym regionem neutralnym klimatycznie. Implementacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu w warunkach polskich znajduje odzwierciedlenie w coraz liczniej powstających nowych przepisach, w tym dotyczących magazynowania odpadów. Jakie czekają nas zmiany?

 

Nowe rozporządzenie

1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Zostało ono opublikowane 8 października 2020 roku w Dzienniku Ustaw, pod pozycją 1742. Obejmuje ono wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące ewidencję odpadów. Będzie uzupełnieniem Rozporządzenia z dnia 19 lutego 2020 roku w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów. Obydwa rozporządzenia stanowić będą podstawę zasad magazynowania odpadów dla wszystkich podmiotów, generujących odpady przemysłowe, z wyjątkiem tych, które wytwarzają mniej niż 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie lub mniej niż 5000 kg odpadów innych niż niebezpieczne.

Odpady będą mogły być magazynowane w workach, kontenerach lub pojemnikach, stosach i pryzmach, o ile będą neutralne wobec środowiska. Natomiast w przypadku odpadów niebezpiecznych konieczne będzie składowanie ich pod zadaszeniem bądź zabezpieczenie ich w szczelnie zamykanych pojemnikach. Podłoże do magazynowania niektórych odpadów trzeba będzie utwardzić z użyciem materiałów budowlanych (płyty betonowe, kostka, itp.). W przepisach wymienione są odpady wyłączone z tego obowiązku. Są to: drewno i liście, papier, odzież, odpady parkowe i ogrodowe, metale, szkło, tworzywa sztuczne i guma, meble, podkłady kolejowe, tłuczeń torowy, ziemia z wykopów, mieszanki bitumiczne. Nie wymaga utwardzonego podłoża również gruz budowlany.

Oznakowanie miejsca magazynowania i rodzaju odpadów

W rozporządzeniu szczegółowo określony jest sposób oznakowania miejsca magazynowania i rodzaju odpadów. Każdy rodzaj odpadu ma przypisany kod, znajdujący się w katalogu odpadów. Kody odpadów muszą być oznakowane napisami (cyframi) koloru czarnego, o wysokości znaków co najmniej 20 mm i szerokości co najmniej 3 mm. Sposób znakowania musi zapewniać widoczność, trwałość napisu i jego odporność na warunki atmosferyczne.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dla odpadów niebezpiecznych wymagana jest tablica koloru białego, o wymiarach minimalnych 400 mm szerokości i 200 mm wysokości, z czarnym napisem wielkimi literami ODPADY NIEBEZPIECZNE. Litery muszą mieć wysokość minimum 35 mm i szerokość 4 mm. W przypadku gromadzenia odpadów niebezpiecznych w zbiornikach o pojemności powyżej 5 litrów, każdy z nich musi być dodatkowo oznakowany białą etykietą o minimalnych wymiarach 150 x 210 mm z czarnym napisem wielkimi literami ODPADY NIEBEZPIECZNE.

Przewidziane są również zmiany dla magazynowania odpadów zakaźnych i uciążliwych zapachowo. Miejsce magazynowania odpadów zakaźnych powinno mieć dostęp do wody, być wyposażone w kratki ściekowe i zabezpieczone przed dostępem zwierząt, w tym gryzoni i insektów. Wyszczególniony jest również czas i temperatura przechowywania takich odpadów. Wymienione są ponadto szczegółowe warunki składowania odpadów uciążliwych zapachowo, a więc komunalnych i pochodzących z ich przetwarzania, a także odpadów biodegradowalnych, jeżeli ich masa przekracza jedną tonę (według zapisu rozporządzenia – 1 Mg).

Inne ważne zagadnienia

Poza utwardzeniem powierzchni magazynowania i zabezpieczeniem przed działaniem warunków atmosferycznych, w wielu wypadkach konieczne będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji, zastosowanie bram szybkobieżnych, itp. Spełnienie tych wymogów pociągnie za sobą najwięcej kosztów adaptacyjnych, przede wszystkim dla firm, które przetwarzają odpady komunalne.

Mimo znacznych zmian, funkcjonowanie firm wywożących gruz nie zostanie zakłócone. Jak już wspomniano, podłoże dla gruzu budowlanego nie musi być utwardzone z użyciem materiałów budowalnych. Zatem, przykładowo, poznańskie firmy będą mogły w dalszym ciągu realizować np. wywóz gruzu w Pobiedziskach, dostarczać i odbierać kontenery na gruz w Puszczykowie czy przyjmować zamówienia na wywóz gruzu w Stęszewie. Składowiska gruzu będą działać na dotychczasowych zasadach.

Rozporządzenie z dnia 11 września 2020 wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, aczkolwiek będzie obowiązywał okres przejściowy, trwający od 12 do 48 miesięcy, w zależności od rodzaju odpadów. W tym czasie podmioty gospodarcze zobowiązane są dostosować wszystkie obiekty do nowych wymogów. Należy przy tym pamiętać, że do 2022 roku gminy zobowiązane są gromadzić i składować oddzielnie frakcję bio, zatem prace adaptacyjne powinny zostać rozpoczęte jak najszybciej.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button