Od 1 października zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej [SZPITALE NA ŚLĄSKU I W ZAGŁĘBIU]
Spore zmiany czekają nas w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Każdy szpital, który znalazł się w sieci szpitali musi zapewnić swoim pacjentom opiekę, ale niekoniecznie we własnym szpitalu. Gdzie możemy więc liczyć na pomoc medyczną?
O tym, że 71 szpitali z terenu województwa śląskiego weszło do sieci podpisując z NFZ umowy na czwarty kwartał informowaliśmy w artykule “NFZ podpisał umowy ze szpitalami z woj.śląskiego. W sieci 71 placówek”. Dla pacjentów jednak, najbardziej istotne są zmiany jakie mają zajść w przypadku świątecznej i nocnej opieki medycznej.
Każdy szpital, który znalazł się w sieci szpitali musi zapewnić swoim pacjentom opiekę nocną i świąteczną, ale niekoniecznie we własnym szpitalu. Tak jest na przykład z piekarską “urazówką” i siemianowicką “oparzeniówką”. Dyrektorzy podpisali umowy ze szpitalami miejskimi i to tam mają szukać pomocy lekarskiej pacjenci. W sumie nocną i świąteczną pomoc medyczną będzie można uzyskać w 63-64 placówkach w województwie śląskim.
1 października 2017 roku wchodzi w życie nowy model opieki nad pacjentem po zawale. Szpitale, które zdecydowały się na udział w programie, Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu, zapewniają swoim chorym opiekę skoordynowaną.To nie wszystko. Opieką skoordynowaną ma być objęty także pacjent po wszczepieniu endoprotezy.
Czym jest opieka skoordynowana? Otóż pacjent po wypisie ze szpitala, nadal będzie leczony w przyszpitalnej poradni.