Zmień piec, otrzymasz dotację
Nowe reguły – zgodnie z majową uchwałą RM – zaczną obowiązywać od 1 lipca. Każdy, kto zastąpi w swoim mieszkaniu (domu) tradycyjne piece węglowe nowoczesnym ogrzewaniem ekologicznym, może liczyć na otrzymanie podwyższonej dotacji. Umożliwi ona pokrycie części kosztów operacji. Środki na ten cel będą tradycyjnie pochodzić z Gminnego i Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowy regulamin przewiduje przyznawanie dopłat do zakupów i montażu urządzeń grzewczych (kotłów na paliwo gazowe, ciekłe lub stałe, grzejników akumulacyjnych itp.), a nie – jak dotąd – do całej instalacji.
Regulaminowe innowacje dotyczą też osób, które nadal zamierzają korzystać z tradycyjnego paliwa węglowego. Warunkiem otrzymania dotacji w takich przypadkach będzie zastąpienie dotychczasowych pieców nowoczesnymi kotłami węglowymi.
Obecny rozwój techniki doprowadził bowiem do takiego postępu w konstrukcjach małych kotłów węglowych, że ich destrukcyjne oddziaływanie na środowisko znacząco zmalało. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że dofinansowanie zostanie przyznane tylko tym osobom, którzy zdecydują się na zakup kotłów o wymaganych parametrach ekologicznych. Wielkość emisji szkodliwych pyłów i gazów (w tym zwłaszcza groźnego dla ludzi i biosfery tlenku węgla oraz zanieczyszczeń organicznych) nie może przekraczać dopuszczalnych wartości progowych, określonych w regulaminie. Podobne zasady będą dotyczyć również urządzeń spalających tzw. paliwa biomasowe (drewno, słomę). Nie wszyscy zaś zdają sobi! e np. sprawę z faktu, że liczne kominki na drewno – promowane jako urządzenia ekologiczne – nie spełniają w rzeczywistości standardów ekologicznych. Z nowych rozstrzygnięć będą mogli skorzystać nie tylko indywidualni mieszkańcy miasta, ale i niektórzy właściciele małych firm.
Szczegółowych informacji na ten temat można zasięgnąć w Wydziale Środowiska UM.