RegionWiadomość dnia

Zobacz kto dołączył do Szlaku Zabytków Techniki

Dorzucanie do zabytkowego pieca trwa. Tym razem trafiło do niego sześć nowych perełek. Mają one jasno świecić na tym szlaku. – Projekt Szlaku Zabytków Techniki to taki projekt, który zakłada, że pomaga się temu, kto sam sobie pomaga, kto chce i komu się chce – podkreśla Adam Hajduga, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. A chciało się aż właścicielom 26 różnych obiektów, ale tylko sześciu otrzymało certyfikat. – Mógłbym z radością powiedzieć, że nareszcie na szlaku, bo do tego szlaku aspirowaliśmy już od dwóch lat. Myślę, że w takiej drużynie jest siła – stwierdza Arkadiusz Rybak, Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

A do drużyny oprócz kopalni ćwiczebnej Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej dołączyli:

– Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

– Elektrociepłownia Szombierki

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– Galeria Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Czeladzi

– Huta szkła w Zawierciu

– Szyb Prezydent

Ten ostatni jeszcze dwa lata temu wyglądał strasznie. – Ten teren był bardzo zaniedbany – stał się takim dzikim wysypiskiem śmieci. Stał się takim miejscem, gdzie ludzie spożywali alkohol – wspomina Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie. Teraz to turyści będą się upajać innym widokiem. Barbara Dudek pamięta czasy kiedy działała tu kopalnia. Teraz z Polski mają się zjeżdżać turyści. – Po godzinie 24, jak będzie impreza na pewno nie będę zadowolona z tego, bo ja mieszkam w pobliskim bloku.

Doświadczenie w imprezowaniu ma Elektrociepłownia Szombierki. W tej hali grano już bluesa czy Operę Wagnera. I między innymi dlatego elektrownia dołączyła do tego grona. Doładowanie w postaci promocji dostała również Galeria Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Czeladzi. – Świadomość tego, że to jest jednak dość cenny element naszego krajobrazu, że jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki pomoże nam te finanse pozyskać – zaznacza Jan Powałka, Galeria sztuki współczesnej “Elektrownia” w Czeladzi. Z finansami krucho było także w hucie szkła w Zawierciu. Ale interes się rozkręcił. – Przedsiębiorstwo ma swoją szansę na istnienie. Dzisiaj huta szkła doświadcza inwestycji i to znacznych inwestycji – informuje Mirosław Mazur, prezydent Zawiercia.

Inwestycji zabrakło w Rudzie Śląskiej-Chebziu i Katowicach. Budynek dworca wraz ze śląską porcelaną był antyreklamą szlaku, dlatego musiał wypaść z tej zabytkowej trasy. – Jako zabytek miasta Rudy Śląskiej to jest wstyd. To jest wstyd, żeby takiego zabytku nie pilnować i nie zadbać – denerwuje się Stanisław Wójcik.

Teraz promocja całego szlaku ma zadbać o to, by w trzydziestu sześciu zabytkach pojawiali się często turyści.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button